Tíz napja szivárog az olaj a Dunába Bulgáriában
A WWF közleménye szerint a szennyezés Rusze kikötőváros közelében történt, éppen azon a szakaszon, ahol a bolgár Duna-szakasz legértékesebb élőhelyei találhatóak. A hatékony védekezést szinte lehetetlenné teszi, hogy az olajszivárgás csak tíz nap után derült ki, de nem a helyi hatóságok, hanem természetvédelmi szakemberek lettek rá figyelmesek.
– Ennyi idő alatt a víz már nagyon hosszú folyószakaszokon szétterítette a szennyezést, aminek utólagos felszámolása már nem menti meg az élővilág nagy részét. A legnagyobb veszélynek két, összesen több mint 7000 hektár kiterjedésű Duna-parti élőhely van kitéve. Ezek a Kalimok-Brushlen és Srebarna néven ismert területek egyben a Vaskapuig tartó mintegy 1000 km-es folyószakasz legértékesebb vizes élőhelyei közé tartoznak – mondta Gruber Tamás, a WWF Magyarország vizes élőhely programvezetője, és hozzátette: a Duna jelenlegi magas vízállása miatt az ártérre is jut a szennyezésből, ami súlyosbítja a helyzetet. Az olaj és annak származékai nagyon lassan bomlanak le a szennyezéssel sújtott területen a víz visszahúzódása után, és emiatt hosszú ideig számolni kell káros következményekkel.
A WWF szakértője szerint sajnálatos, hogy a szennyezésre csak tíz nap után derül fény, a víz színén úszó olaj lokalizálására és semlegesítésére ugyanis a lehetőségekhez képest hatékony módszerek állnak rendelkezésre.