Szijjártó után már az MTI se érti a németeket
Villámgyorsan száguldott végig az internetes közönségen az a csütörtök esti MTI-hír, amely szerint Manfred Grund német kereszténydemokrata politikus, a CDU/CSU parlamenti igazgatója közleményben tájékoztatta a Magyar Távirati Irodát: „teljes képtelenség, hogy az új magyar médiatörvény elfogadása kapcsán megkérdőjelezzék a kormány Európa iránti hűségét”. Manfred Grund az MTI híre szerint hangsúlyozta, hogy ezek a vélemények „felületes pártpolitikai álláspontot tükröznek”. „Mindezt Európa érdekében is meg kell szüntetni”, mutatott rá a thüringiai képviselő, ismételten utalva arra, hogy „különösen abszurd” a magyar uniós elnökség megkérdőjelezése”. A magyar hírügynökség híre szerint „ha indokolt a magyar médiatörvény bírálata, akkor a törvényt és annak tartalmát különleges alapossággal kell kivizsgálni, mert a média szabadsága és sokszínűsége egy demokráciában magától értetődően fontos érték”, tette hozzá az MTI szerint Manfred Grund.
A Hírszerző internetes portál e közleményt föllelte Manfred Grund honlapján is. A dokumentum szerint Grund „nem tartja megfelelőnek” a magyar médiatörvényről kialakult vitában azt a felvetést, hogy meg kéne vonni Magyarországtól az uniós elnökséget. „A szabad és nem mindig kellemes hírszolgáltatás a demokrácia része”, mondta a politikus a honlapján szereplő írás szerint Berlinben. (A „teljes képtelenség” és „különösen abszurd” kifejezéseknek az internetes portál nyomát sem találta, mint ahogy annak sem, hogy Grund „felületes pártpolitikai álláspontok tükrözéséről” nyilatkozott volna.)
A CDU parlamenti képviselője a dokumentum megfogalmazása szerint „nem tartja helyesnek” a magyar médiatörvényt. „A médiatörvényről természetesen egyeztetni kell a magyar féllel”, teszi hozzá. A kereszténydemokrata politikus üdvözölte Lázár János csütörtöki nyilatkozatát, szerinte a Fidesz frakcióvezetőjének mondatai azt jelzik, hogy hajlandó kompromisszumokra. (A dokumentum arra nem reagálhatott, hogy Orbán Viktor utóbb ettől elzárkózott – a szerk.) Manfred Grund „visszautasítja” azokat a követeléseket, hogy vonják meg a magyaroktól a soros uniós elnökséget. „Amennyiben európai értékeket szeretnénk közvetíteni és erősíteni, be kell vonnunk Magyarországot is”, mondta a honlapján szereplő szöveg szerint a CDU/CSU parlamenti igazgatója.
Még a múlt héten Szijjártó Péter miniszterelnöki szóvivő feddte meg a MagyarTávirati Irodát, amiért az állítólag tévesen idézte a magyar médiatörvnnyel kapcsolatos első német megnyilvnulásokat. A hirtelen támadt értelmezési nehézségek nyomán Werner Hoyer német államminiszter újra nyomatékosította Berlin álláspontját a kérdésben.