Szétesik vagy megújul az izraeli Munkapárt?
Barakkal ugyanis négy további képviselőtársa is kilépett a Munkapártból, s megalakították az Aacmut, azaz Függetlenség pártot. Az eddigi pártelnök azt mondta, hogy demokratikus cionista középpártot alakít, s marad a kormánykoalícióban. Volt párttársai tétovázás nélkül opportunizmussal vádolták az egykori tábornokot. Azt mondták, hogy új pártja az elvektől és hagyományoktól független csupán, s politikája csakis pozíciójának megőrzését szolgálja. Az izraeli megfigyelők biztosak abban, hogy Barak lépését egyeztette Benjamin Netanjahu miniszterelnökkel. A kormányból viszont három munkapárti miniszter kilépett. Iszak Hercog, a szociális ügyek minisztere azt mondta, hogy pártjában véget ér a Barak-féle álarcosbál, és a párt megszabadult egy púptól. Avisaj Braverman, egy másik távozó munkapárti miniszter szerint Barak a szélsőségesen nacionalista Avigdor Liberman külügyminiszterrel kerül egy csapatba.
Az izraeli pártskála egyébként is nagyon töredezett, ezzel kettészakadt a 12 tagú munkapárti frakció is. A parlament legnagyobb pártja, a jobbközép Kadima (Előre!) is annak idején Netanjahu Likud pártjából vált ki. Cipi Livni, a párt elnöke most azonnali választásokat sürgetett.
A megelőző hetekben már tudni lehetett, hogy Ehud Barak ellentétbe került politikai barátaival és a katonai vezetőkkel is. Ő például szorgalmazta volna Irán atomlétesítményei elleni megelőző csapást, amelyet a tábornoki kar, élén Gabi Askenázi vezérkari főnökkel határozottan ellenzett. Nem akarta ezt a Moszad, a külföldi hírszerzés sem.
Barak egyébként többször meghátrált a jobboldali többségű koalícióban, például a megszállt területeken folyó építkezések ügyében vagy az állampolgári esküszöveg módosítása vitájában. A munkapárti vezetők ezekre a koalíciós kudarcokra is utalva álltak elő azzal, hogy a miniszter távozása esély a Munkapárt megújulására. A párt, amely megalapította és felépítette Izraelt, újra visszakaphatja politikai pozícióját, amennyiben visszatér eredeti gazdasági-társadalmi programjához, s nem hagyja el a szegények képviseletét. Ezt mondta a Jerusalem Postnak Hilik Bar, a párt 35 éves új főtitkára. A politikus szerint a párt a meggyilkolt Rabin miniszterelnök örökségét rosszul értelmezte, egyedül a palesztinokkal való békekötésre koncentrált, s elhagyta eredeti társadalmi céljait. Barak ráadásul a békefolyamat szorgalmazásáról is lemondott, amikor Netanjahu csatlósává szegődött.
Barak távozása a parlamenti viszonyokat nem változtatja meg, a koalíciónak elegendő többsége marad így is, sőt a vélemények szerint erősíti azt.