Svédország tartja a száját Gripen-ügyben
Mark Pieth, az OECD elnöke nyilatkozatában azt feszegette, hogy Svédország ezután hogyan képzeli el a nemzetközi szervezetben folytatott korrupció ellenes tevékenységét, ha maga leállítja az e tárgyban folyó vizsgálatokat.
A svéd sajtó reakcióiban egyöntetűen csodálkozásának adott hangot, mondván, hogy Christer van der Kwast korrupciós ügyekkel foglalkozó főügyész nem saját jószántából zárta le a nyomozást, hanem az ügyben érintett két másik ország hatóságainak alkuja miatt. Eszerint a BEA Systems brit cég saját jószántából hajlandó nagy összegű büntetést fizetni az elkövetett szabálytalanságok címén. Van der Kwast a nyomozásban így partner nélkül maradt, arról nem is beszélve, hogy Angliában és az USA-ban ö nem is folytathat nyomozati eljárást.
Ha valaki sáros ebben az ügyben, az nem Svédország – vélik a lapok - hiszen mi mindent megtettünk az ügy felderítése érdekében. A nyomozásban eddig partner országok Svédország háta mögött alkut kötöttek, a befolyó büntetési összegeket zsebre teszik, míg az a Svédország, amelyik a legtöbbet tette az ügy kiderítése érdekében anyagilag is hoppon marad.
Az OECD miért nem azokat az országokat bírálja, amelyek belementek, hogy a BAE Systems utólag „megvásárolja a korrupció jogát”? Vagy a nagy országoknak mindent szabad, a kis országok pedig csak tartsák a szájukat? – teszik fel a kérdést a svéd lapok.