Skócia elszakadni készül Nagy-Britanniától

A választás abszolút nyertese megígérte, hogy a ciklus második felében kiírják a függetlenedési népszavazást. A tét sok egyéb mellett az Északi-tengeri olaj- és gáztartalék.

London nem gördít akadályt a skót függetlenedési népszavazás elé - ezt Michael Moore a brit parlament liberáldemokrata képviselője, egyben Skóciáért felelős államtitkár jelentette ki a hétvégén azután, hogy a skót parlamenti választásokon egyedüli többséget szerzett a függetlenséggel kampányoló Skót Nemzeti Párt (SNP). Az államtitkár hozzátette: az SNP-elnök Alex Salmondnak megvan a joga és felhatalmazása, hogy elindítsák a folyamatot.

Múlt hét csütörtökön történelmi győzelmet aratott a sokak által radikális jobboldalinak hitt, de valójában balközép, szociáldemokrata értékek mentén politizáló SNP. Arra a "Skótszággyűlés" újkori történelmében nem volt még példa, hogy egyetlen párt képes legyen önállóan megszerezni a parlamenti mandátumok többségét. Az Alex Salmond skót kormányfő (szó szerinti fordításban tulajdonképpen "első miniszter", mert a brit "prime minister" mellett a skót nem viselheti ugyanezt a titulust) vezette SNP ugyanis az elnyerhető 129 mandátumból 69-et foglalhat el az új Parlamentben. A második legerősebb erő a Munkáspárt (Labour) a maga 37 mandátumával, és erősek a Konzervatívok is, akik 15 helyet szereztek. A skót Liberáldemokraták súlyos vereséget szenvedtek, csak öt delegáltat küldhetnek a Skótszágházba, míg a Zöldek kettőt, és bejutott egy független is.

Az északi ország választási rendszerének érdekessége, hogy szemben a brit pusztán egyéni körzetes, egy fordulós (azaz, az viszi a mandátumot aki az első és egyetlen körben a legtöbb szavazatot kapja) szisztémával ellentétben a skótok a magyarországihoz részben hasonló vegyes rendszerben választanak: egyéni körzetekben és kompenzációs listán is. Ez a rendszer alapvetően nem teszi lehetővé, hogy egyetlen párt többséget szerezzen, legalábbis eddig mindig koalíciós kormányok tudtak csak felállni. Igaz, kivétel ez alól az elmúlt négy év, amikor is épp az SNP kormányzott egyedül. Hozzá kell tenni, kisebbségből.

Az SNP már négy évvel ezelőtt is elsősorban azzal nyert (mindössze eggyel több mandátumot tudott behúzni, mint a Labour), hogy megígérte: kiírja a függetlenségről, a skót nemzet elszakadásáról szóló népszavazást. Erre azonban mégsem került sor, elsősorban azért, mert a felmérések azt mutatták: a skótok a szívükben függetlenségpártiak, a szavazófülkékben viszont már nem biztos, hogy behúzzák az ehhez szükséges ikszet. De, nyilván közrejátszott az is, hogy a gazdasági válság a skót bankokat is megrogyasztotta, amelyek így London, azaz a brit unió segítségére szorultak, illetve, hogy Salmond a skót választások előtt már nem merte bevállalni a voksolást, hátha nem a megfelelő eredményt hozza.

Alex Salmond, az újraválasztott skót első miniszter most ismét azt mondta, garantálja, hogy a következő négy éven belül (leginkább a ciklus második felében) kiírja a referendumot. Salmond egyébként korábban a Népszabadságnak adott interjújában azt mondta: független, de az Unióban tagsággal bíró országot akarnak. A skót kormányfő úgy nyilatkozott: a függetlenné válás felelősséget és jogot biztosítana az északi tengeri olaj és gáztartalékok felett. "Ez a mintegy 1625 milliárd hordó olaj érdemi forrást biztosítana Skóciának. De ugyanez a helyzet a megújuló energiák kapcsán is"- fogalmazott korábban a Népszabadságnak a skót kormányfő.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.