Peresz: Olajat öntenek a tűzre a telepesek!
Újra támadásba lendültek a szélsőséges telepesek Izraelben. Ezen a héten két mecsetet is meggyaláztak – az egyiket, Ciszjordániában felgyújtották. Támadás érte a hadsereg egyik Kalkilijához közeli támaszpontját is. Mindezt azért, mert elkezdték két, törvénysértő módon létrehozott „előőrs”-település lebontását. A telepeket a hadsereg számolja fel. Az akciók arra késztették Benjamin Netanjahu miniszterelnököt, hogy nyilvánosan felháborodjon a katonaság elleni támadás miatt. Annyira azonban nem lett mérges, hogy kimondja: a szélsőjobboldali, vallási szélsőségesek terroristák. Erről a minősítésről vita folyik az izraeli nyilvánosságban, amelyet hónapok óta frusztrál az arabok elleni „árcédula-akciók” sorozata. Netanjahu olyan büntetéseket helyezett kilátásba, amelyeket eddig csak arabok ellen alkalmaztak: vádemelés nélküli fogvatartás, az ügyekben katonai bíróság ítélkezhet.
A szélsőségesek olajat öntenek a tűzre – mondta Simon Peresz izraeli elnök, s közölte, hogy a hasonló értelmetlen tettek kiprovokálják az Izrael elleni dühöt a térségben, és igazolást szolgáltatnak az ország elleni támadásokhoz. A Palesztin Hatóság „gyűlöletbűnnek” minősítette a támadásokat. A legnagyobb ellenzéki párt, a Kadima vezetője, Cipi Livni szerint a szélsőségesek a polgárháború peremére taszítják Izraelt. Mindez azért történhetett meg, mert a Netanjahu-kormány igen gálánsan bánik a szélsőségesen jobboldali és ortodox vallásos telepesekkel. Ezek képviselői gyakorlatilag részesei a kormánykoalíciónak.
Nem véletlenül éppen most terjesztettek elő Likud-képviselők törvényjavaslatot a knesszetben. Ez korlátozná a lehetőséget, hogy civil szervezetek idegen kormányoktól támogatásokat fogadjanak el. Ez főleg a polgárjogi, békepárti egyesületeket érintené, amelyek az USA-ból és az EU-ból kapnak segítséget. Egy másik törvényjavaslattal az izraeli Legfelsőbb Bíróság függetlenségét akarják visszanyesni, megakadályozva például, hogy arab tagjai legyenek a testületnek. Izraelben nincs alkotmány, a Legfelsőbb Bíróság az emberi jogok egyik legfontosabb biztosítéka.