Nyilvánosságra hozták a megerőszakolt lány nevét

Azt akarom, hogy az egész világ tudja: a lányomat Jyoti Szingh Pandeynek hívták – árulta el az apa egy brit lapnak adott interjúban.

Jyoti Szingh Pandey – vasárnap kiderült, ez annak a 23 éves orvostanhallgató lánynak a neve, akit december 16-án egy delhi buszon buszon brutálisan megvertek és megerőszakoltak, később pedig belehalt a sérüléseibe. A lány nevét a gyászoló apa, Badri árulta el a Mirrornak; azt, hogy miért áll ország-világ elé a dologgal, úgy magyarázta, hogy büszke a Jyotira, és szeretné, ha a nők erőt merítenének a példájából a nemi erőszak elleni küzdelemhez.

Jyotit eddig India lánya néven emlegette a helyi sajtó, érthető személyiségi jogi és kegyeleti okok miatt a hatóságok pedig elzárkóztak a neve közlésétől, noha ezt Indiában korábban miniszteri szinten is követelték már. Shashi Tharoor a nemzeti erőforrásokért felelős tárca vezetője arra hivatkozva szólított fel Jyoti nevének a nyilvánosságra hozatalára, hogy a lányról lehessen elnevezni a nemi erőszak ellen készülő új törvényt.

Indiában ritka, de nem példa nélküli jelenség, hogy kiszivárog egy-egy nemi erőszak áldozatául esett nő neve. Ennek ellenére inkább az a jellemző, amit a hatóságok a Zee News-zal tesznek, vagyis hogy vizsgálatot indítottak, sértett-e a televízió személyiségi jogokat, amikor interjút készített Jyoti barátjával. Őt a lánnyal együtt verték meg és hajították ki a mozgó buszból; bár a Zee News a férfi nevét nem közölte – egyébként Awindra Pandeynek hívják –, az arcát mutatták a felvételeken, amivel a hatóságok szerint a csatorna megszegte a vonatkozó hírközlési jogszabályokat.

A Mirrornak adott interjúban az apa nem járult hozzá, hogy a lap fényképet közöljön a lányáról, megismételte viszont, hogy szeretné, ha az erőszaktevőket felakasztanák – ahogy ezt követeli az a több ezer tüntető is, aki Jyoti megerőszakolásán felháborodva időről időre az utcákra vonul tiltakozni az Indiában húsz percenkét történő nemi erőszak ellen. Hogy mi a teendő, ha egy családtag hozza nyilvánosságra egy nemi erőszak áldozatául esett személy nevét, az egyelőre nem világos.

Badri Szingh Pandey a Mirrornak elárulta azt is, hogy aznap, amikor Jyotit megerőszakolták, ő este fél tizenegykor esett haza a delhi repülőtérről, ahol hordárként dolgozik. Felesége már a kezét tördelte, hogy mi történhetett a lánnyal, főleg azután, hogy sem Jyoti, sem a barátja nem válaszolt a telefonhívásokra. Háromnegyed óra telt el így pánikban, mire a kórházból hívták a családot, hogy Jyoti bent fekszik. Akkor még mindig nem tudták, hogy mi történt vele; ezt csak érkezés után mondta el nekik egy rendőr. Eszerint Jyoti és 28 éves barátja mozi után annak rendje és módja szerint felszállt a hazafelé tartó buszra, a két és fél órás útból azonban a pokol lett számukra. Jyotit a buszsofőr, a segédje és négy utas többször megerőszakolta és a barátjával együtt vasrudakkal brutálisan ütötte. A véresre vert, meztelen testeket nem messze onnan dobták ki a buszból, ahol Badri dolgozik.

„Amikor bementem hozzá, a szeme csukva volt. A homlokára tettem a kezem, és szólítottam. Felnézett, sírni kezdett, és azt mondta: annyira fáj” – mesélt az apa a kétségbeejtő viszontlátás pillanatairól. Az Jyoti barátjának az elbeszéléséből derült ki, hogy az erőszaktevők el is akarták ütni őket a busszal, és hogy egy órán át hevertek az úttesten, mire valaki a segítségükre sietett.

Jyoti három műtét után egy szingapúri kórházban halt bele az elszenvedett sérülésekbe december 29-én. Halála miatt egész India gyászba borult, a szilveszteri ünnepségeket is sorra mondták le a politikusok, a színészvilág és a hadsereg is. A családot annyira megviselték a történtek, hogy elköltözött Delhiből. Jyoti anyja, a 46 éves Asha még mindig annyira a sokk alatt áll, hogy nyilatkozni sem tudott a Mirrornak. „Halál rájuk. Ezek az emberek szörnyetegek. Példát kell statuálni belőlük, hogy ez a társadalom soha többé ezután ne engedjen ilyesmit megtörténni” – mondta azonban az apa a hat őrizetbe vett erőszaktevőről. Az ő bűnösségüket DNS-minta is bizonyítja. Hétfőn állnak a törvény elé.

Emlékezés az áldozatra Delhiben
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.