Nyelvháború Ukrajnában
A még egy szavazásra és elnöki jóváhagyásra váró törvény szerint regionális szinten az ukrán mellett kötelező lenne a hivatalokban az a nyelv, amelynek képviselői tíz százalékot tesznek ki az adott térség lakosságán belül. A törvény a börtönbüntetését töltő exkormányfő, Julia Timosenko köré tömörülő ellenzék, illetve a nyíltan nacionalista Szabadság párt szerint Ukrajna és az ukrán nyelv halálát jelentené. (Kedden több ezren tüntettek a törvény mellett és ellen Kijevben.)
A 47 milliós ország harmada tekinti anyanyelvének az oroszt, ám Viktor Janukovics államfő és mögötte álló pártja mindeddig csak választási ígéretként lebegtette meg az orosz hivatalossá tételét. Az ősszel esedékes parlamenti választásra viszont kénytelen valamilyen eredményt felmutatni választóinak. A liberális törvény alapján azonban elvileg a magyar is kötelező hivatali nyelvvé válna Kárpátalja megyében, ahol a lakosság aránya 12 százalék.
– Beregszászon és a járásban a magyarok aránya 50 százalék, így a jelenlegi szabályozás szerint itt már eddig is hivatali nyelvnek kéne lennie a magyarnak, mégsem az, például a járási elnök és helyettese sem tud magyarul – mondta lapunknak Kovács Miklós. A Kárpátaljai Magyarok Kulturális Szövetségének (KMKSZ) elnöke szerint ennek alapján naivitás azt gondolni, hogy az új törvény végleges elfogadása után valóban érvényesülne. – Ehhez magyarul nem tudó hivatalnokok tömegét kéne leváltani megyei szinten is, ami annyira valószínű, mint a tudományos-fantasztikus regények történetei – vélte a politikus, hozzátéve, hogy a KMKSZ ettől függetlenül üdvözölné a törvényt, hiszen az újabb hivatkozási alapot jelentene Kárpátalján a magyar nyelv megőrzésére. Kovács szerint azonban a törvény ebben a formában nem is jut el a végszavazásig. Mind az ellenzéknek, mind a PR-nek csupán az a fontos, hogy a nehéz gazdasági helyzetben lévő országban erről szóljon a választási kampány.