Netanjahu meglepetést ígér
Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök vasárnap azt ígérte, meglepetést okoznak majd azoknak, akik kétkednek abban, hogy a szeptember elején felújítandó közvetlen izraeli-palesztin tárgyalások elvezethetnek a békemegállapodáshoz. Netanjahu első ízben szólalt meg a nyilvánosság előtt e témakörben azóta, hogy Hillary Clinton amerikai külügyminiszter pénteken bejelentette, szeptember 2-án újrakezdik a béketárgyalásokat. Netanjahu az izraeli kormány vasárnapi, jeruzsálemi ülését megnyitva nehéznek, de lehetségesnek mondta a megállapodás elérését. A politikus mindazonáltal ragaszkodott ahhoz, hogy a békemegállapodásnak az Izrael számára kielégítő biztonsági garanciákon, a konfliktus végleges lezárásán és azon kell alapulnia, hogy a palesztinok a zsidó nép államaként ismerik el Izraelt.
Üdvözölte, hogy a közvetlen béketárgyalásokat előfeltételek nélkül újítják fel, jóllehet a palesztinok korábban a zsidó telepek bővítésének leállítását követelték a párbeszéd folytatásához.
Az izraeli sajtó viszont kétkedően fogadta vasárnap a tárgyalások felújítását, hangsúlyozva, hogy ilyet már látott a világ, mégsem lett eredménye. A Jediót Ahronót című napilap emlékeztetett arra, hogy 1993-ban Oslóban és Washingtonban már közvetlen béketárgyalásokat kezdtek a felek, amelyeket 2000-ben az egyesült államokbeli Camp Davidben, majd 2001-ben az egyiptomi Tábában, 2007-ben pedig a szintén egyesült államokbeli Annapolisban folytattak, a mai napig mégsem lett eredményük. Az újság az izraeli közvéleménynek a közvetlen tárgyalásokkal szembeni viszonylagos közömbösségét azzal magyarázta, hogy "az elmúlt tizenhét évben már sok szó elhangzott, sok tinta, de sok vér is folyt. Még a palesztinokkal történő megbékélés mellett leginkább elkötelezett izraeliek is különbséget tudnak tenni a Fehér Ház lépcsőjén (tárgyalások újrakezdésével kapcsolatban) történt ceremónia és a (közel-keleti) térség mindennapi valósága között - hangsúlyozta.
A Jiszráél Hajóm című jobboldali napilap üdvözölte, hogy Benjámin Netanjahu jobboldali miniszterelnök anélkül érte el a közvetlen tárgyalások felújítását, hogy cserébe előre elkötelezte volna magát a zsidó telepek bővítésének befagyasztása mellett. Ez siker, de átmeneti - állapította meg az újság. Egyúttal óva intett attól, hogy túlzott reményeket tápláljanak a válság rendezését célzó megállapodás megszületésével kapcsolatban, tekintettel az izraeli és a palesztin álláspont között tátongó szakadékra.
A baloldali Háárec derűlátóbb hangnemet ütött meg, s paradox módon az izraeli közvélemény apátiájában látott okot a reménykedésre, mondván: a közvéleményt nem fenyegeti a csalódás veszélye, mivel nem is remél sokat (a tárgyalásoktól). Az újság szerint a jobboldali kormánykoalícióra támaszkodó Netanjahu elődeinél nagyobb mozgástérrel rendelkezik a béke megteremtése érdekében, feltéve, hogy kész megfizetni ennek az árát.
Hillary Clinton amerikai külügyminiszter pénteken Washingtonban bejelentette, hogy Izrael és a palesztinok szeptember 2-án újrakezdik a közvetlen béketárgyalásokat. Clinton elmondta: a cél az, hogy megállapodjanak a független palesztin állam létrehozásáról. Reményét fejezte ki, hogy egy éven belül kidolgozható egy átfogó békemegállapodás. Ezzel egy időben az ENSZ székházában bejelentették: a béketárgyalásokban közvetítő kvartett - az Egyesült Államok, az Európai Unió, Oroszország és az ENSZ - meghívta Izraelt és a palesztinokat, hogy szeptember 2-án Washingtonban kezdjék újra a palesztin állam létrehozására irányuló közvetlen tárgyalásaikat. A meghívást izraeli és palesztin részről is elfogadták.