Németország „a lehetőségek és a remény hazája”
Gyorsaságra és rugalmasságra van szükség a védelemre szorulók befogadásához és integrációjához, de ahhoz is, hogy minél hamarabb visszaszállíthassák hazájukba mindazokat, akik előtt "nincs kilátás" a Németországban maradásra, vagyis akiknek menedékjogi kérelmét elutasítják.
A menedékkérők történelmi magasságba emelkedő száma "nem a legrosszabb bizonyítvány rólunk", németekről, hiszen azt jelzi, hogy Németország nagyon sok ember számára a "lehetőségek és a remény hazája", ahol békében lehet élni és érvényesülnek az emberi és polgári jogok. "Ez nem mindig volt így" - mondta Angela Merkel.
Aláhúzta, hogy Németország viszonyulását a menekültválsághoz az alaptörvény határozza meg, amely nemcsak a politikai üldözöttek és a háború elől menekülők védelmét írja elő, hanem az emberi méltóság tiszteletét is, ami kivétel nélkül mindenkire vonatkozik, így azokra is, akik nem kaphatnak menedékjogot.
A viszonyulás másik fő eleme "nagyon egyszerű: Németország erős ország, és sok nehéz helyzetet megoldott már", úgyhogy a menekültválságot is meg fogja oldani - jelentette ki a német kancellár.
Angela Merkel ismét elítélte a rasszista, idegenellenes megnyilvánulásokat, és kiemelte, büszke és hálás azért, hogy a gyűlölködőknél nagyságrendekkel többen vannak, akik önkéntes munkával segítik a menedékkérőket.
Az "európai dimenzióról" szólva ismét a terhek méltányos elosztását szorgalmazta, és rámutatott, hogy az európai egységfolyamat legfőbb alapvetése mindig is az emberi jogok tisztelete volt. Figyelmeztetett: "ha Európa kudarcot vall a menekültkérdésben, akkor megsemmisül ez a szoros kapcsolat az egyetemes polgári jogokkal, és megszűnik az az Európa és az az alapító mítosz", amelyre az integráció felépül.
A kancellár a minap sajtótájékoztatóján azt ecsetelgette, hogy bizonyos félreértés van arról, hogy minden szíriai jöhet Németországba. Merkel elmondta, hogy bár gyakorlatilag a Szíriából érkezők száz százaléka megkapja a menekültjogi státuszt, erre jogi értelemben nincs garancia.