Nabucco: a gáz több mint egyharmadát a törökök kapják

Az azerbajdzsáni Sah-Deníz II. földgázkitermelési projekt keretében legkorábban 2017-ben indulhat meg az energiahordozó szállítása Európába, de a tervezett évi 16 milliárd köbméteres kapacitásból csak 10 milliárd jut Európának, 6 milliárdot ugyanis már lekötött Törökország - mondta el Tamam Bayatly, a BP azerbajdzsáni, grúziai és törökországi műveleteiért felelős kommunikációs igazgatója kedden Bakuban magyar újságíróknak.

A BP és az azeri állami olajvállalat, a Socar az október 1-jei határidő előtt megkapta a pályázatokat azoktól a konzorciumoktól, köztük a Nabuccótól, a TAP-tól és az ITGI-től, amelyek a Kaszpi-tenger alatti Sah-Deníz projekt második fejlesztési szakaszával kapcsolatban gázszállításra pályáznak - tájékoztatott a szakember.

A pályázatok értékelése megkezdődött, a BP és a Socar - a BP honlapján is olvasható nyolc szempont alapján - az év végéig dönti el, melyik pályázó lesz a nyertes - mondta el a BP kommunikációs igazgatója a világ legnagyobb kombinált, olaj- és gázfeldolgozó termináljában, a Baku melletti 500 négyzetkilométer területű Sangachal létesítményben.

A szakértő nem mondott semmit arról, hogy a Nabuccónak milyen esélyei vannak. Azt azonban világossá tette, a 20 milliárd dolláros Sah-Deníz II. földgázkitermelési projekt befektetői abban érdekeltek, hogy minél olcsóbban eljuttathassák majd az energiahordozót Európába.

A kommunikációs igazgató elmondta, hogy a Sah-Deníz II. projekthez Európa irányába 10 milliárd köbméteres szállítási kapacitásra lesz szükségük. (A 3,3 ezer kilométer hosszúra tervezett Nabucco vezeték - Törökországon, Bulgárián, Románián, Magyarországon és Ausztrián keresztül - teljes kapacitáson évi 31 milliárd köbméter földgázt juttatna Európába Kaszpi-tenger környéki és közép-ázsiai lelőhelyekről, de egyelőre biztos gázszállítói nincsenek.)

Tamam Bayatly elmondta, hogy Azerbajdzsánban a közelmúltban új földgázmezőt tártak fel, a kaukázusi állam hosszabb távon tehát képes lesz jelentősen növelni a kitermelési kapacitást. Hozzátette, hogy a Sah-Deníz I. gázmezőről, ahol 2007-ben kezdték meg a kitermelést, már nem jutna a Nabuccóba, mert az egész kapacitást leköti az azerbajdzsáni, grúziai és török szükséglet.

A BP kommunikációs igazgatója elmondta: a Sah-Deníz gázmező kútjai átlagosan 6 kilométeres mélységbe nyúlnak a Kaszpi-tenger feneke alatt, a nagy nyomású gázkészlet több mint 1 kilométeres vastagságban, több rétegben, 22 kilométer hosszan húzódik a partoktól 70 kilométernyire. A Sah-Deníz második fejlesztési szakaszában további kutakat nyitnak meg, és a meglévő egy mellé további két platformot építenek a tengerre, a kitermelési kapacitást háromszorosára növelve.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.