Kadhafit elhagyták
Líbia nyugati részén teljesen eltűntek a hivatalos zöld zászlók, s már mindenhol a Moammer Kadhafi elleni mozgalom piros-fekete-zöld, közepén félholddal és csillaggal díszített lobogóit látni - jelentette vasárnap a helyszínről, a líbiai-egyiptomi határról az MTI Hírcentrumának tudósítói stábja.
Négy napja, hogy Kadhafinak vége! - ezzel a lelkendező felkiáltással fogadták őket a líbiaiak, amikor sikerült átlépni az egyiptomi-líbiai határt - mondta el telefonon Al Ghaoui Hesna. A határátkelés különösebb gond nélkül zajlott. Az egyiptomi oldalon volt némi adminisztráció, a líbiain viszont semmilyen vízumot nem kértek. A líbiai katonák örömmel fogadták a külföldi stábot, a levegőbe lövöldöztek, és csak azért állítottak meg az újságírókat, hogy lefotózzák őket az új zászlókkal. A határ után, útban Líbia belseje felé azt tapasztalták, hogy nyugodt a hangulat. Néhol láttak ugyan tankokat, de mellettük nem egyenruhás, hanem polgári ruhás fegyveresek voltak.
Évtizedes népharag
Rendőrök helyett civilbe öltözött fegyveres önkéntesek járőröznek az ellenzék ellenőrzése alatt lévő libanoni városok utcáin, és a közelmúltbeli erőszakcselekmények után a helybéliek önszerveződve próbálják visszaterelni az életet a normális kerékvágásba. Az egyiptomi-líbiai határtól mintegy 175 kilométerre nyugatra fekvő Tobrukban egy üzletember azt mondta, hogy a rendőrök tartva a nép haragjától elbujdostak, s helyettük önkéntesek fogtak fegyvert, saját közösségüket oltalmazva. Az olajfinomítójáról ismert városban nem volt nagy felfordulás az elmúlt napokban. A szórványos lövöldözések után a civil társadalom összefogott a város dolgainak intézése érdekében, s központi kérdéssé vált a biztonság megszervezése. A fegyverraktárakból felfegyverzett civileknek - akik között nagyon sok a fiatal - pénzt és élelmet gyűjtöttek, cserébe a város vezetői csak egy dolgot várnak tőlük, hogy rend és béke legyen Tobrukban.
Ne gondolják, hogy a szegénység vagy a pénz hiánya vezetett az elmúlt napok eseményeihez! Kadhafi és klánja vesztét a nép elnyomása okozta - elemezte a helyzetet az öltönyös ember, aki korábban üzletemberként kereste a kenyerét, s néhány napja a város ügyes-bajos dolgainak irányításában vesz részt. A nép haragja szinte tapintható: egy férfi egy megnyúzott nyúltetemet mutogatva jósolja azt, hogy napokon belül ugyanez a sors vár Moammer Kadhafira. E haragnak már korábban is voltak jelei, amióta 42 éve Kadhafi került az ország élére. Ilyen volt az 1972-es diáklázadás. A vérbe fojtott felkelésről csak hézagosan jelentek meg információk, s várhatóan csak ezután kap majd nyilvánosságot az, hogy akkoriban sok embert kivégeztek.
Az ország ellenkező oldalán, a nyugati határon egy hét alatt hozzávetőleg 40 ezren távoztak "Ez már humanitárius válság, a befogadó helyek túlzsúfoltak, az emberek a szabad ég alatt alszanak, kérjük az egész világot, siessen segítségünkre Egyiptomot polgárai hazaszállításában" - mondta a tunéziai vörös félhold szervezetének egyik illetékese.
Kadhafi hatalmával szembeszálló fegyveresek ellenőrzik újra a főváros Tripolitól mintegy 50 kilométerre nyugatra fekvő az-Závija városát - jelentette a helyszínről vasárnap a brit hírügynökség egyik tudósítója. A felkelés vörös-zöld-fekete lobogója leng a város központjában álló egyik épületen, s a téren több száz fős tömeg ünnepel, azt skandálva, hogy "Ez a mi forradalmunk!" - mondta a riporter. A líbiai vezetőhöz hű erők egyik Tripoliból kivezényelt alakulata csütörtökön még ellentámadást hajtott végre a város egyik mecsetjében tábort verő felkelők ellen, s a harcoknak 23 halottja és 44 sebesültje volt.
Egy szerb televíziónak adott interjújában Kadhafi kijelentette, hogy Líbiában marad, s a külföldet és az al-Kaidát vádolta a 41 éves uralmát fenyegető lázadásért. A Pink televízió által Kadhafi tripoli irodájában készített interjúban a líbiai vezető elítélte az ENSZ Biztonsági Tanácsát az ellene hozott szankciók miatt, s azért is, hogy a BT megbízta a Nemzetközi Büntetőbíróságot: vizsgálja meg, követett-e el háborús, emberiesség elleni bűnöket az ellenzéket elnyomni akaró Kadhafi-rezsim.
A selyembéklyók is elszakadtak
Elhagyta Líbiát, és másfélszáz honfitársa társaságában hazatért Ukrajnába Halina Kolotnickaja, Moammer Kadhafi legkedvesebb ápolónője is. A 38 éves ukrán nő kilenc esztendővel ezelőtt utazott Líbiába dolgozni a jobb kereset miatt. Előbb tripoli közkórházakban dolgozott, majd más ukrán nővérekkel együtt a líbiai vezető egészségére felügyelő csoportba került. Nemsokára a szőke ukrán hölgy Kadhafi legkedvesebb ápolónője lett.
A WikiLeaks portál szerint amerikai diplomaták titkosított távirataikban arról tájékoztatták Washingtont, hogy Kadhafi soha sem vált meg Halinától, magával vitte külföldi útjaira, és az ukrán ápolónő gyakorlatilag a líbiai vezető magánéletének is részesévé vált. Úgy is hírlik, hogy gyengéd szálak is összekötötték őket.
Magángép Magyarország felett
Moammer Kadhafi egyik magángépe megfordult Minszkben, majd visszatért Tripoliba - értesült vasárnap máltai repülésirányítói forrásokból az ANSA olasz hírügynökség.
Az idézett légiirányítók szerint a vallettai nemzetközi repülőtér irányítótornya pénteken regisztrálta Kadhafi ezredes magángépének áthaladását Minszk irányába, majd visszatérését vasárnap reggel, s leszállását Tripoli Mitiga repülőterén. A kiszivárgott értesülések szerint a gép pilótája felvette a kapcsolatot a vallettai és a budapesti irányítótornyokkal is.
Az olasz hírügynökség által ismertetett repülési terv szerint az 5A-DCN regisztrációs számú, Dassault Falcon típusú repülőgép péntek délután szállt le Minszkben, majd líbiai helyi idő szerint vasárnap 12 óra 30 perckor tért vissza Tripoli, a főváros repülőterére, Mitigára.
Az nem ismeretes, kik tartózkodtak a gépen. Nem ismeretes egyelőre az sem, hogy ugyanarról a gépről van-e szó, amelytől szerdán Bejrútban megtagadták a leszállási engedélyt, s amelynek fedélzetén a Kadhafi család egyik tagja, feltételezések szerint egyik, libanoni származású menye lehetett.
A máltai kormány tagadta, hogy tudomása lett volna arról, miszerint Kadhafi lánya, Aisa utazott volna azon a Libyan Arab Airlines tulajdonában lévő, ATR-42-es típusú repülőgép fedélzetén, amelytől Valletta az utóbbi napokban megtagadta a leszállási engedélyt. A Dassault Falcon egyike a Kadhafi tulajdonában lévő három magánrepülőgépnek, az ezredes rendelkezésére áll még egy Airbus 300-as és egy A340-es.
Alekszandr Lukasenko fehérorosz elnök szoros kapcsolatokat ápol Kadhafival.
Titkos német akció
A német légierő 132 embert menekített ki egy titkos akcióban Líbiából - közölte vasárnap Guido Westerwelle német külügyminiszter. Mint elmondta, szombaton két katonai gép szállt le a Wintershall német vállalat sivatagi leszállópályájára, s 22 német állampolgárt, valamint 112 más országbelit vett a fedélzetére. A gépek Krétára vitték a kimenekítetteket.
Mivel a külföldi német katonai missziókhoz törvényhozási felhatalmazás kell, Westerwelle pénteken beszélt az összes parlamenti párt vezetőjével, és elmondta, mit terveznek. Közölte, hogy Angela Merkel kormánya a líbiai helyzetet "nagyon veszélyesnek értékelte és elrendelte a légierő közreműködésével való azonnali evakuálást".
A védelmi miniszter arról is beszámolt, hogy egy másik műveletben a brit légierő menekített ki 18 német állampolgárt, akik egy sivatagi olajipari létesítményben dolgoztak. Líbiában még mintegy 100 német állampolgár van, de őket is igyekeznek kihozni onnan, amilyen hamar csak lehet.
Vasárnap, nem sokkal este 8 óra után megérkezett Líbiából az a repülőgép, amely az ott rekedt magyar állampolgárokat hozta haza. A Malév-géppel 10 országból 96 utas érkezett, köztük 24 magyar. A visszatérőket - akiket Martonyi János külügyminiszter és Hende Csaba honvédelmi miniszter fogadott - a Terrorelhárítási Központba szállították, ahol hivatalosan is beléptetik őket az országba. A magyarok itt már hozzátartozóikkal is találkozhatnak.
Washington puhatolózik
Az Egyesült Államok kapcsolatot keres a Líbia keleti részén működő ellenzéki csoportokkal - közölte vasárnap Hillary Clinton amerikai külügyminiszter.
Sok különböző líbiaival lépünk kapcsolatba keleten, s ahogy a forradalom nyugat felé terjed, ott is... Túl korán van még ahhoz, hogy lássuk, mindez hová vezet - mondta a miniszter újságíróknak, mielőtt Genfbe indult, ahol a líbiai válságról fog tárgyalni az Egyesült Államok szövetségeseivel. Hillary Clinton kijelentette, hogy az Egyesült Államok kész minden segítséget megadni Moammer Kadhafi ellenzékének, ám előbb látnunk kell a rezsim végét további vérontás nélkül.