'Azt hittem, már nem jutunk haza'
A gépen 24 magyar és további tíz ország állampolgára tartózkodott.
Bravúros fel- és leszállás volt, de megoldottuk - adott gyors jelentést a helyszínen Hajdú János tábornok, a Terrorellenes Központ igazgatója. A Boeing 737-800-as gép vasárnap hajnalban szállt le Tripoliban és a tervek szerint már reggel tízkor indult volna vissza, ám végül hét órás várakozásra kényszerült.
Az érkezés simán ment, de azt hittem, ma már nem is tudunk visszajönni - mondta lapunknak Polgár László. Az Malév repülőgép-mérnöke megjegyezte, hogy „madártávlatból" nem látszik a líbiai fővároson, hogy polgárháborús helyzet uralkodna. A repülőtéren a kényszervárakozást sem ez okozta, hanem az, hogy a napok óta várakozó utasokat össze kellett gyűjteni a repülőtéren, sokan papírok nélkül érkeztek, ami megnehezítette a kilépéshez szükséges papírmunkát. Technikailag viszont a felszállás nem ütközött nehézségekbe.
A Magyar Köztársaság soha nem hagy senkit egyedül. Mindenkiért elmegyünk - jelentette ki a helyszínre érkezett Hende Csaba honvédelmi miniszter. A gépet a Ferihegy 1-en vele együtt fogadó Martonyi János a tripoli magyar nagykövetség munkáját emelte ki: túlzás nélkül állíthatjuk, hogy az elmúlt 12 napban életük kockáztatása árán szervezték meg a helyszínen ezt az akciót. Hozzátette, hogy a képviselet dolgozói önszántukból a kaotikus országban maradtak, így a magyar misszió - ellentétben sok más EU-s ország képviseletével - továbbra is működik Líbiában. Erre azért is van szükség, mert Magyarországra az EU soros elnökeként fontos feladat hárul a térségben, mondta Martonyi.
A miniszter nem tudta pontosan megmondani, hogy hány magyar maradhatott még kint, a megérkezetteken kívül még 20 magyarra számítottak, de ők saját elhatározásukból nem jöttek ki a repülőtérre, aminek nem tudni az okát. "Lehet, hogy a biztonsági helyzetet nem ítélték olyannak, de lehet, hogy azt a döntést hozták a líbiai események alakulására tekintettel, hogy ott maradnak" - vélekedett Martonyi János.
- Azt azonban nem tudhatjuk, mi történik Líbiában az elkövetkezendő napokban, de a kinti munkatársaknak minden segítséget megadunk.
A hazatérőket a TEK szállította tovább a repülőtérről, hogy a sajtót mellőzve találkozhassanak családtagjaikkal. Mi a sivatagban voltunk, nem értesültünk a fejleményekről - idézte fel a helyzetet egy külföldi utas, gyors léptekben az Ikarus busz felé. - A cégünk rendelt taxit, azzal jutottunk el Tripoliba - mesélte a férfi. - Az úton semmi gond nem volt, de azért örülünk, hogy nem sokára hazatérünk.