Közép-Ázsia garanciákat vár az EU-tól
"A Nabucco-projekt minden egyes résztvevője Oroszországgal fenntartott kapcsolatát teszi kockára" - mutatott rá Tanya Costello, a londoni Eurasia Group igazgatója. Többen azt remélik, hogy a magyarországi Nabucco-konferencia nagy előrelépést hoz az egységes európai álláspont kialakításában. Az EU bizottság külügyi biztosa, Benita Ferrero-Waldner az elmúlt héten felkereste a kaukázusi országokat, kiemelt hangsúlyt helyezve Azerbajdzsánra, a Nabucco egyik lehetséges nagy beszállítójára. Azerbajdzsán konkrét javaslatokat vár a részt vevő országoktól a közép-ázsiai és azeri gázszállításokra vonatkozóan" - közölte Elmar Mamedyarov azeri külügyminiszter újságírókkal Bakuban a magyarországi konferencia előestéjén.
Oroszország viszont erőteljesen védelmezni igyekszik geopolitikai érdekszférájának integritását, és ígéretet tett a közép-ázsiai földgázért fizetett ár európai szintre emelésére az idei évtől kezdve. Dimitrij Medvegyev az elmúlt héten látogatott el Üzbegisztánba, Türkmenisztán után a térség második legnagyobb gáztermelő országába, és megszerezte Taskent támogatását a rivális orosz gázvezetékhez.
A 3300 kilométeresre tervezett és Európa gázfelhasználásának öt százalékát fedezni képes kapacitású Nabucco vezeték évente 31 milliárd köbméter Kaszpi-tengeri földgázt juttatna el Törökországon, Bulgárián, Románián és Magyarországon át egy ausztriai fogadó terminálhoz. Türkmenisztán saját állítása szerint rendelkezik elegendő készletekkel két oroszországi vezetéke mellett a Nabucco ellátásához is, ennek igazolása azonban még hátravan. A nem hivatalos becslések 20 trillió köbmétert emlegetnek, lényegesen többet a BP által becsült 2,9 billió köbméternél. A brit Gaffney, Cline and Associates (GCA) tavaly a világ egyik legnagyobbikaként sorolta be a déli Iolotan-Osman gázmezőt, azt állítva, hogy 14 billió köbméter gázkészlettel rendelkezik, többel az orosz Stokman mezőnél. Üzbegisztánnak ugyan nincs Kaszpi-tengeri kapcsolata. Hatalmas gázkészletei vannak, többségében még fel nem mért kapacitású és drágán kitermelhető mezőkben.
Szakértők szerint a Nabucco-projekt nagyrészt azért feneklett meg, mert az uniós országok vonakodtak olymértékű pénzügyi és diplomáciai támogatást nyújtani neki, mint amekkorát Moszkva nyújt saját projektjeinek. A gáz világpiaci árának fokozatos csökkenése nem segíti a finanszírozás kérdésének megoldását, az orosz-ukrán gázvita következményei azonban megerősítette az EU elkötelezettségét a projekt mellett.
"A projekt időben történő elkezdéséhez az EU-nak pénzügyi garanciákat kell biztosítania a befektetőknek és ösztönöznie kell az exporthitel ügynökségek és pénzintézetek hitelezését" - javasolja a Jamestown Foundation.