Nem akar a szélsőjobb túsza lenni Benjamin Netanjahu
Egy közös koalíció lehetőségéről tárgyalt egymással vasárnap este Jeruzsálemben a kormányalakítással megbízott Benjamin Netanjahu és kampánybeli fő vetélytársa, Cipi Livni, egyelőre eredmény nélkül.
A kijelölt miniszterelnök derűlátóan nyilatkozott több mint két órás, röviddel éjfél előtt véget ért megbeszélésük után. Mint mondta, ő és Livni számos dologban egyetértenek egymással, és kellő jó szándékkal rendezni lehet a fennálló nézetkülönbségeket is. Livni a maga részéről megjegyezte: a palesztin kérdésben továbbra sincsenek közös nevezőn. Mint fogalmazott, nem léptek előbbre, nem sikerült rátalálniuk a „közös ösvényre” több központi jelentőségű kérdésben sem.
Livni még a vasárnapi egyeztetést megelőzően úgy nyilatkozott: nem zárja ki, hogy koalícióra lépjen Netanjahuval, az azonban, hogy a Likudot támogató jobboldali pártokkal is szövetségre lépjen, „a Kadima választóinak elárulását” jelenthetné. Megfigyelők szerint a külügyminiszter asszony biztosítékot akar kapni arra nézve, hogy folytatódnak a tárgyalások a palesztinokkal. Míg ő az úgynevezett kétállami megoldás, vagyis egy önálló palesztin állam létrehozásának a híve, Netanjahu ezt elutasítja és egyfajta „gazdasági békekötést" szorgalmaz a palesztinokkal.
A két politikus megállapodott abban, hogy folytatják a tárgyalásokat. Netanjahu hétfőn a Munkapárt vezetőjével, Ehud Barak eddigi védelmi miniszterrel ül le egyeztetni a kormányalakításról. Találkozójuk előtt a 13 mandátummal történetének legrosszabb választási eredményét produkáló Munkapárt egyik vezetője, Salom Szimhon mezőgazdasági miniszter kizárta annak lehetőségét, hogy részt vegyen egy Likud-vezetésű koalícióban. A politikus az izraeli közszolgálati rádióban kijelentette, pártja ellenzékben szeretne visszanyerni erejét.
Simon Peresz államfő a múlt pénteken Netanjahut bízta meg azzal, hogy az április 3-ig alakítsa meg kormányát. A február 10-én rendezett parlamenti választásokon Livni pártja, a centrista Kadima 28 képviselői helyet szerzett, a Netanjahu vezette jobboldali Likud csak 27-et. A jobboldali pártok blokkjának 65 képviselője van a 120 tagú kneszetben, amivel megvan a többségük a kormányalakításhoz, Netanjahu mégis szeretne nagykoalíciót alakítani, hogy könnyebben együttműködhessen az új washingtoni adminisztrációval.
Amennyiben Netanjahunak sikerülne egy centrum felé nyitott kabinetet létrehoznia, nem válna a szélsőjobboldal – köztük az Avigdor Lieberman fémjelezte, 15 képviselővel rendelkező Izrael az Otthonunk – túszává. Ezáltal olyan pragmatikus politikát folytathatna, amellyel elkerülhetné az összeütközéseket a közel-keleti békefolyamatot felújítani kívánó Egyesült Államokkal.