Klórgázt dobnak a civilekre a szír kormányerők

Szíria Idlib kormányzóságában három klórgáztámadás is történt az utóbbi időben. A vegyszerrel teli hordókat a kormányerők vetették be három faluban.

Mohammed Tennari, az ENSZ Biztonsági Tanácsának tanúskodó helyi orvos beszámolója szerint a vegyi támadásban legalább 80-an sérültek meg. A hordóbombákat három, Idlib kormányzóságában található falura dobták a szír harci helikopterek. Az efféle támadások nem szokatlanok, márciusban egy teljes család esett áldozatául a klórgáznak. Akkor a Bassár el-Aszad elnökhöz hű kormányerők szóvivője cáfolta, hogy a kormányerők lennének a felelősek a támadásért.

Kétszázezer halottal, több millió menekülttel a háttérben kezdődtek el Genfben az új tárgyalások Szíriá­ról.

Az ENSZ megbízottja egyenként próbálja rávenni a szereplőket a fegyvernyugvásra. Negyven ellenzéki szervezet és fegyveres csoport kapott meghívót Staffan de Mistura olasz hátterű svéd diplomatától, de a legfontosabb szereplők, az Iszlám Állam (IS) és az al-Kaidának hűséget esküdött Nuszra Front hiányoznak a névsorolvasásnál. Tárgyalnak több regionális szervezettel és a helyi hatalmakkal, Iránnal, Irakkal, Szaúd-­Arábiával és Törökországgal is.

Az orvos által elmondottakat az Emberi Jogok Szíriai Hálózatának jelentése is alátámasztja. A szervezet szerint összesen 69-en sérültek meg a három különböző támadás során – írja a Guardian.

Szír felkelőket képez ki az Egyesült Államok

Ashton Carter amerikai védelmi miniszter közölte, hamarosan megkezdik a 90 szír felkelő katonai kiképzését – írja a BBC.

Carter elmondta, hamarosan még több mérsékelt szír felkelő érkezik majd Jordániába, Törökországba, Katarba és Szaúd-Arábiába, hogy felkészítsék a felkelőket az Iszlám Állam dzsihadista szervezet elleni harcra, ugyanakkor azt maga is elismerte, hogy nem lehet tudni, mi lesz, ha a fegyveresek visszatérnek Szíriába. Megvan annak a kockázata is, hogy a kiképzett harcosok Bassár el-Aszad szíriai elnök rendszere ellen fordítják fegyvereiket. Arról, hogy mégis mikor kerül sor a kiképzett fegyveresek bevetésére, nem közöltek információt.

Az Egyesült Államok tavaly szeptemberben kezdte meg a szélsőséges szunnita szervezet elleni légicsapásokat. S miközben az ötéves polgárháború során Szíria darabokra szakadt, Bassár el-Aszad elnök rezsimje nem dőlt össze, sőt megerősödött az utóbbi évben. S eközben egyre erősödik az IS, illetve jelen van az országban az al-Kaida keményvonalas szír szárnya, az al-Nuszra Front is. A lassan öt éve tartó szíriai fegyveres konfliktusban februári jelentések szerint több mint 210 ezer ember vesztette életét.

 

 

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.