Nemzetközi konfliktus, nem csak azért, mert Irán, Oroszország, a libanoni Hezbollah, Szaúd-Arábia és az Öböl-államok is főszereplők.
A frontokon rengeteg külföldi harcol mindkét oldalon, a levegőből pedig az amerikaiak vezette koalíció mér csapásokat az IS állásaira.
Szíria ugyan darabokra szakadt, de Bassár el-Aszad elnök rezsimje nem dőlt össze – sőt megerősödött az utóbbi évben. A főváros és Nyugat-Szíria szilárdan a kormány kezében van, több fontos csomópontot, így az iszlamista ellenállás központjának tartott Homszot is visszahódították. Az utóbbi időben több tudósítás számolt be arról, hogy a rezsim hordóbombákkal iszonyú pusztítást hajt végre az ellenzék által birtokolt városokban.
|
Abu Khaled damaszkuszi péksége rakétából készült tűzhelyet használ Amer Almohibany / Reuters |
Aszad a BBC-nek adott minapi interjúban tagadta, hogy robbanóanyaggal, vashulladékkal teletömött olajoshordókat dobálnának le helikopterei. Az ellenzéki erők megosztottak, a világi szervezetek visszaszorultak. A területek legnagyobb részét az IS, illetve a Nuszra Front birtokolja. Észak-Kelet Szíria jórészt kurd kézben van.
A mostani tárgyalások előtt már sejteni lehetett, hogy a felek átértékelik álláspontjukat. Aszad tudomásul vette, hogy a koalíció szír területen is támadja az IS-t.
Az Egyesült Államok számára is világossá válik, hogy nem állíthatják tárgyalási feltételül az elnök lemondását.
Ő ugyanis a legjelentősebb erő az országban. Igaz, ehhez Irán pénze és fegyverei, az orosz lőszer és politikai támogatás, valamint a Hezbollah harcosai kellenek, de a tény vitathatatlan.
Szaúd-Arábia és Törökország továbbra is azt szeretné, ha a Nuszra Frontot bevennék az alkuba, s Irán is főszereplő. Sok múlik a szíriai ellenzéki fegyvereseket küldő, kiképző, pénzelő szunnita hatalmakon is.
Szíriában a polgárháború egyben a regionális hegemóniáért folytatott áttételes, alvállalkozók révén folytatott pusztítás. Az Iránnal megkötött nukleáris megállapodás újabb offenzívára ösztönözheti majd a szunnita hatalmakat ezen a hadszíntéren.