Kezdik megelégelni az iráni atomtárgyalást

Irán és a nagyhatalmak hétfőig adtak maguknak időt, hogy nukleáris egyezség szülessen. Ez a harmadik határidő az elmúlt két hétben, miközben Teherán azzal vádolja a nyugatot, hogy újabb akadályokat gördít a megegyezés elé. 

Mindkét oldal azt állítja, hogy az elmúlt két hét tárgyalásai eredményesek voltak, azonban Philip Hammond brit külügyminiszter "fájdalmasan lassúnak" nevezte a folyamatot. Ő és francia kollégája, Laurent Fabius elhagyták Bécset azzal, hogy szombaton térnek vissza. Mohamad Dzsavad Zarif iráni külügyminiszter szerint "egyes országok még mindig túlzott igényekkel" lépnek fel - írja a BBC.

Bár korábban ennek az ellenkezőjében reménykedtek, Irán és a P5+1-nek is nevezett hat nagyhatalom - Nagy-Britannia, Kína, Franciaország, Németország, Oroszország és az Egyesült Államok - szerint a tárgyalások legalább hétfőig eltarthatnak. 

A nagyhatalmak úgy vélik, hogy Irán atomfegyvert akar előállítani, amit az érintett tagad. Teherán állítása szerint a nukleáris programja kizárólag békés célokat szolgál. 

A felek maratoni tárgyalásokat tartanak, hogy hosszútávú egyezségre jussanak, és több, saját maguk által kitűzött határidőt is elmulasztottak. Mind Zarif, mind John Kerry, amerikai külügyminiszter azt nyilatkozta, hogy nem akarják elsietni a megállapodást. 

"Azért vagyunk itt, mert úgy véljük, hogy valódi haladást értünk el" – mondta el újságírók kérdésére John Kerry. Figyelmeztetett ugyanakkor, hogy "nem fogunk örökre a tárgyalóasztalnál ülni", és kész véget vetni a tárgyalásoknak Iránnal, ha a kemény döntéseket nem hozzák meg.

Azzal, hogy elmulasztották a pénteki határidőt, az Egyesült Államok Kongresszusának kétszer annyi idő – hatvan nap – áll majd rendelkezésére, hogy eldöntse, elfogadja-e a végső döntést, addig pedig a szankciókat fenntartják.

Zafir csütörtök késő este azt nyilatkozta, hogy a P5+1 tárgyalási pozíciója megnehezíti a megállapodás megszületését.

Irán és a P5+1 egy olyan megállapodáson dolgozik, amely szabályozza Irán atomprogramját, cserébe feloldják a szankciókat, bár a feloldás ütemezése a megállapodás egyik legvitásabb kérdése. A felek jóval a saját maguk által kitűzött június 30-i határidő után is folytatják a tárgyalásokat, hogy a keretszerződésből egy átfogó, végleges megállapodás legyen. 

 

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.