Ingyen áram és élelem jár a fájó reformokhoz
Ám mivel egy harmadik mentőprogramot a nyugat-európai közvélemény úgy értelmezne, hogy tovább öntik a pénzt a feneketlen kútba, több vezető is igyekezett elhessegetni ezt a lehetőséget. – Egyelőre mindent megteszünk, hogy a második programot sikerrel lezárjuk – hangsúlyozta Angela Merkel kancellár, miután Jean-Claude Juncker európai bizottsági elnökkel egyeztetett. Az eurócsoportot elnöklő Jeroen Dijsselbloem holland pénzügyminiszter szóvivője sietett bejelenteni, hogy a hétfői tanácskozáson nem tárgyalnak harmadik hitelcsomagról.
Egyeurós bolt Athénban Alkis Konstantinidis / Reuters |
Érthető a sok cáfolat, hiszen az európai politikusoknak már azt sem könnyű elmagyarázni saját választóiknak, hogy miért hosszabbították meg négy hónappal a február végén lejáró mentőprogramot. Kevésbé óvatosak viszont az Európai Bizottság tagjai: Valdis Dombrovskis euróért felelős EU-biztos nyíltan arról beszélt, hogy Görögországnak újabb mentőövre lesz szüksége. Juncker pedig úgy fogalmazott, hogy „a két programból három lesz”. Magyarázkodnia az athéni kormánynak is kell, miután engedményekre kényszerült.
A „nem tárgyalunk a trojkával” (Európai Bizottság, Európai Központi Bank,Nemzetközi Valutaalap) és a „kidobjuk a mentőprogramot” ígéretek után most tárgyal, és a program meghosszabbítását kérte. Vissza kellett vonnia több választási ígéretét is – az ingyen áram csak az arcmentést szolgálja.); 2. a már megkezdett privatizáció folytatása (a radikális baloldali Sziriza az állami vállalatok magánosításának leállításával kampányolt); 3. mégsem emelik fel a minimálbért; 4. úgy segítik a legszegényebbek lakhatását és a biztosítással nem bíró munkanélküliek orvosi ellátását, hogy ezzel összességében nem növelik az állami kiadásokat; 5. tizenhatról tízre csökkentik a minisztériumok számát
Amatőr adóellenőröket, például diákokat, házvezetőnőket vagy akár turistákat is felvesz a görög adóhatóság – derül ki Janisz Varufakisz athéni pénzügyminiszter leveléből, amelynek részleteit az AFP hírügynökség szivárogtatta ki. Az emberhiánnyal küzdő adóhivatal az új „kollégákat” szükség esetén rejtett kamerával és hangrögzítő berendezéssel is felszereli. A reformterveket felsoroló levél elismeri, hogy az adóelkerülés kultúrája mélyen gyökerezik a görög társadalomban, és hozzáteszi, hogy a kisegítőket legfeljebb két hónapra szerződtetik. Minimális kiképzést is kapnak, és a remények szerint már a bevetésük híre elrettentő erővel bír majd. (Munkatársunktól)