Görögország levélben ígért mindenféle reformot az EU-nak, csak hogy megússza az államcsődöt. Az athéni kormánynak már a 93 éves nemzeti hős is nekitámadt. A politikai-pénzügyi szópárbaj az euróövezet jövőjét is meghatározhatja.
– Megnyertük a csatát, de nem a háborút – próbálta lehűteni a kedélyeket Alekszisz Ciprasz görög kormányfő, aki most nem győz magyarázkodni a választóinak. Ami a csatát illeti: az uniós pénzügyminiszterek rábólintottak Athén kérésére, hogy hosszabbítsák meg a pénzügyi lélegeztetőgépként működő mentőprogramot (igaz, hat helyett végül csak négy hónap haladékot adtak). De máris jön a háború: cserébe Cipraszéknak hétfő estig el kellett küldeniük Brüsszelbe a reformígéreteket tartalmazó levelet – az Európai Bizottság kedd reggeli tájékoztatása szerint ez rendben megérkezett – , és ha erre kedden nem adják áldásukat a pénzügyminiszterek, oda a sok milliárd eurós támogatás.
Az athéni halpiacon. Sokan inkább otthon őrzik készpénzben a megtakarításaikat Alkis Konstantinidis / Reuters |
Nyíltan fellázadt az athéni kormányzó párt, a radikális baloldali Sziriza EP-képviselője, Manolisz Glezosz. Az Európai Parlament legidősebb tagja Görögországban erkölcsi tekintélynek, az elnyomás elleni harc jelképének számít: 1941 májusában, tizenkilenc évesen felmászott az Akropoliszra, és leszedte a horogkeresztes zászlót, amelyet három nappal korábban tűzött ki az Athént megszálló német hadsereg. – Attól, hogy a trojkát átkereszteljük „intézményeknek”, a mentőprogramot „megállapodásnak”, a hitelezőket pedig „partnereknek”, még nem változik semmi. Bocsánatot kérek a görögöktől, hogy részt vettem ebben az illúzióban – közölte a 93 éves politikus.