Huszárok is szavaztak Szlovákiában
A várható részvételi arányról egyelőre senki sem bocsátkozik még találgatásokba sem, mert rendszerint a kora esti órákban mennek el legtöbben szavazni, és Nyilfa elmondása szerint a déli régiókban az eső, az északi országrészben pedig a havazás, a Tátra környékén pedig a szélvész okozhat némi gondot. A kelet-szlovákiai Homonnán (Humené) ettől függetlenül az elsők között voksolt egy-egy 102 esztendős hölgy, a Révkomáromhoz közeli Izsán az Első Felvidéki Huszárbandérium hagyományőrző alakulat képviselői korhű, 1848-at idéző egyenruhában járultak az urnák elé.
Már délelőtt szavazott mind a tizennégy elnökjelölt, köztük Bárdos Gyula is, aki jelenlegi lakhelyén, a Pozsony melletti Szencen adta le a voksát. – Az lenne igazán szép, ha ez a nap az idén hármas ünnep lenne. Ebből kettő biztos: az egyik a szabadságharc évfordulója, a másik pedig a születésnapom, hiszen ma töltöm be ötvenhatodik életévemet. Mindez akkor válna még szebbé, ha a felvidéki magyarok felhagynának a pártoskodással, és minél többen jönnének el voksolni. Bízom más nemzeti kisebbségek és szlovákok szavazataiban is – nyilatkozta lapunknak Bárdos, miután kilépett a szavazóhelyiségből.
Szlovákiában negyedszer kerül sor közvetlen elnökválasztásra. 1999-ben Rudolf Schuster már így győzte le Vladimír Meciart, aki öt év múlva Ivan Gasparoviccsal szemben is alulmaradt. Gasparovic második megbizatási ideje idén, június 15-én jár le.
Pozsonyi politológusok egybehangzó véleménye szerint csak Robert Fico jelenlegi kormányfőnek és Andrej Kiska nagyvállalkozónak, a kereszténydemokrata Radoslav Procházkának, valamint a bársonyos forradalom markáns alakjának, Milan Knazkónak van esélye a végső sikerre. Ha ma egyikük sem szerzi meg a leadott szavazatoknak több mint a felét, akkor a két legjobban szereplő jelölt bejut a két hét múlva sorra kerülő második fordulóba, amelyen az győz, aki akkor több voksot kap. Nem hivatalos végeredmény vasárnap reggelre várható. Ezt az ÚVK ugyancsak holnap, dél körül erősíti meg.