Havanna fogolycserét ajánl Washingtonnak

Múlt csütörtök óta éhségsztrájkba lépett a Kubában 15 évi börtönbüntetését töltő 64 éves Alan Gross, aki akkor bukott le, amikor az amerikai külügyminisztérium ügynökségének dolgozott.

A havannai külügyminisztérium Egyesült Államokkal foglalkozó osztályának főigazgatója a szerdai Granmában közölt nyilatkozatában kifejezte a kubai kormány készségét, hogy az amerikai kormánnyal együtt megoldást keressenek a 15 éves börtönbüntetését töltő Alan Gross ügyére.

A nyilatkozat szerint a mindkét fél számára elfogadható megoldásnak figyelmbe kell vennie Kuba humanitárius aggodalmait az ötök csoportjából azzal a három kubaival is, akik immár 15 éve töltik börtönbüntetésüket az Egyesült Államokban. “Aggodalommal értesültünk arról, hogy az USAID által alkalmazott Alan Gross, aki négy éve és négy hónapja van kubai börtönben, a múlt héten éhségsztrájkot kezdett” - olvasható a Granmában közölt nyilatkozatban.

A floridai Miami Herald beszámolója szerint a 64 éves Gross – aki az amerikai külügyminisztériumhoz tartozó ügynökség megbizásából adott át titokban távközlési eszközöket a havannai zsidó közösségnek, s ezért kapott 15 évi börtönbüntetést Kubában – azért lépett éhségsztrájkba, mert nem látja jelét, hogy Washington és Havanna megoldásra törekedne ügyében az ígérgetések ellenére.

Amerikai védőügyvédje, Scott Gilbert azt állítja, Gross arra a hírre döntött az éhségsztrájk mellett, hogy az USAID már letartóztatása után indította be a Zunzuneót, a kubaiakra létrehozott Twitter stílusú illegális internetes rendszert, s ezzel őt még nehezebb helyzetbe hozta. A kubai Twitterről egy hete cikkezett az amerikai sajtó.

Gilbert közlése szerint Gross múlt csütörtök óta már öt kilót veszített súlyából, miközben 2009-es letartóztatása óta a börtönviszony közepette egyébként is több mint negyven kilót leadott.

Az USAID szerint a Zunzuneo nem volt egy titkos program, csupán érthető diszkrécióval kezelték, hiszen a demokrácia és a civil társadalom erősítését célozta Kubában.

A Maryland államban élő Gross-család szóvivője nyilatkozatában nem tért ki a Zunzuneo programra. Azt állította, hogy Gross telefonnon az április 3-án kezdett éhségsztrájkját tiltakozásnak nevezte az ellen, ahogy a kubai és az amerikai kormány ügyét kezelik. Szerinte mindkét kormány félrevezető és hazug megnyiltkozásokat tesz, miközben nem történik semmiféle erőfesztítés, hogy előrelépés történjen sorsa megoldásában.

A kubai külügyminisztérium illetékese a mai nyilatkozatában ismét valamiféle alkut kínált fel, hogy Gross szabadinbocsátásáért cserében az Egyesült Államok is tegyen gesztust azzal a Havannában öt hősnek titulált kubai közül még azzal a hárommal, akiket még amerikai börtönben tartanak.

Az ötöket 1998-99-ben veték őrizetbe kémkedés vádjával. Valamennyien azt állították, hogy nem az Egyesült Államokról, hanem csak a florida Castro-ellenes erők Kubát célzó akcióiról jelentettek Havannának. Kettőjüknek már lejárt a büntetése és visszatértek Kubába.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.