Washington üzemeltette a „kubai Twittert”
Egy „kubai Twittert” üzemeltetett titokban két éven át az Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Ügynöksége (USAID) azzal a céllal, hogy politikai nyugtalanságot keltsen a karibi kommunista szigetországban – jelentette csütörtökön interjúkra és közel ezeroldalnyi dokumentumra hivatkozva az AP amerikai hírügynökség.
A ZunZuneo elnevezésű közösségi oldal mintegy 40 ezer felhasználója elől spanyol és kajmán-szigeteki cégek bevonásával próbálták meg eltitkolni, hogy a projekt mögött valójában az amerikai kormány áll, mint ahogy azt is, hogy annak egyik célja a felhasználók személyes adatainak begyűjtése volt. A USAID egyébként a világ szegény országait támogató amerikai kormányzati szervezet.
A ZunZuneo létrehozásáról Alan Gross amerikai vállalkozó 2009 decemberében történt kubai letartóztatása után döntöttek Washingtonban, és az 2012 szeptemberéig működött. A kommunikációs hálózat felhasználói a terv szerint eredetileg „ártatlan”, sporttal vagy zenével kapcsolatos üzeneteket kaptak, és az volt a feladat, hogy a közösségi oldal működtetői politikai tartalmakkal megpróbáljanak „spontán” tüntetéseket szítani. Az AP által idézett dokumentum szerint a cél az volt, hogy „újratárgyalják az állam és a társadalom közötti erőegyensúlyt”.
Matt Herrick, a USAID szóvivője csütörtökön kijelentette, hogy a projektet 2013-ban megvizsgálta a kormányzati számviteli hivatal, és úgy találta, hogy az összhangban állt az amerikai törvényekkel.
„Helytelenek azok az állítások, miszerint ez egy titkos program lett volna” – jelentette ki csütörtökön Jay Carney, a Fehér Ház szóvivője. Carney ugyanakkor elismerte, hogy „nem megengedő környezetben” az amerikai kormány „diszkrét” lépéseket tesz a programok megvalósíthatósága és a felhasználók védelme érdekében. A szóvivő szerint Kuba ebből a szempontból nem egyedülálló eset.
Herrick és Carney egyaránt kijelentette: az Egyesült Államok segíteni kívánt a kubaiaknak abban, hogy egymással és a világgal kommunikáljanak.