Bukarestben tombol az erőszak

A fővárosban, de országszerte máshol is már negyedik napja tartanak a Traian Basescu elnök és a román kormány elleni demonstrációk. A bukaresti Egyetem téren összegyűlt tüntetők vasárnap is összetűztek a kivezényelt rohamrendőrökkel.

Hiába visszakozott az államfő: vasárnap Románia több nagyvárosában összesen több ezer ember vonult utcára, hogy tiltakozzon az egészségügy privatizációja, a kormányzati megszorító intézkedések és általában Traian Basescu politikája ellen. Ez a tüntetések negyedik napja azóta, hogy lemondott Raed Arafat volt egészségügyi államtitkár, a romániai rohammentő-szolgálat palesztin származású alapítója, aki azután távozott posztjáról, hogy egy hete durva szóváltásba keveredett Traian Basescu elnökkel az egészségügy privatizációja kapcsán. A tüntetéseket a közösségi oldalakon szervezték, és nem jelentették be hivatalosan.

Bár a szombati erőszak után a hatóságok vasárnapra megelőző intézkedéseket hoztak, hogy a tüntetők ne foglalhassák el újra a Piata Universitatiit (Egyetem tér), a helyzet gyorsan kicsúszott az ellenőrzés alól. A több száz fővel indult fővárosi demonstráció aránylag nyugodtan zajlott, amikor a tömeg egy része helyi idő szerint negyed nyolc körül megrohamozta és áttörte a rendőrségi kordont, Molotov-koktélokkal, petárdákkal, illetve kövekkel dobálva meg a biztonságiakat – írja az adevarul.ro. A rohamrendőrök ezután oszlatási parancsot kaptak, könnygázzal és gumibotokkal támadtak a randalírozókra: az első hírek szerint négy tüntető és két rohamrendőr sérült meg az összetűzésekben. Máshol, a Piata Uniriin (Egység tér) a randalírozó tömeg egy újságosstandot gyújtott fel. A biztonságiak itt is oszlatásba kezdtek.

A demonstrációknak ezzel még közel sincs vége. Az egyetemi vezetők már jelezték, hogy a következő napokban több száz diákot szólítanak a fővárosi utcákra.

Ahogy vasárnap, szombaton is a „Le Basescuval!”, "Hazudtatok és megloptatok!”, „Menjetek és hagyjatok!” jelszavakkal és transzparensekkel követelték Basescu lemondását Bukarestben, illetve másik 23 városban is. Több karikatúra-plakát is látható volt a tömegben, az elnök lányáról, Elenáról, de a Basescu közeli kormánybeli szövetségesének számító turisztikai miniszterről, Elena Udreáról is. Szombaton tucatnyi civil szorult orvosi ellátásra, és 29 személyt állítottak elő a rendőrök. Éjfélkor a prefektus parancsára erőszakkal feloszlatták a tüntetést. A rohamosztagok több kilométeren át üldözték a tiltakozók fogyatkozó csoportjait.

– Az utca az 1991-es bányászjárás óta először szól bele a kormányzásba – állapította meg Bogdan Chireac politikai elemző. Az elnök ugyanis felkérte Emil Boc miniszterelnököt, hogy vonja vissza az egészségügyi törvény tervezetét, amely szakértők szerint túlságosan sok homályos rendelkezést tartalmaz.

Több elemzőhöz hasonlóan Chireac is úgy véli: a tervezet pénteki visszavonásával a meccs nincs lefutva, Arafat megaláztatása ugyanis eszébe juttatta az embereknek, hogy ki kell állniuk a jogaikért. (1989-ben megvédtük Tőkés Lászlót, most megvédjük az „Arabot” is – hangzik a tüntetések egyik kedvelt szlogenje.) A spontán megmozdulásokon számos szociális követelés megfogalmazódott, a házi készítésű transzparensek egy része a változás szükségességét hirdette. Egy adott pillanatban a tömeg „újabb forradalmat” követelt, a zászlók között pedig megjelent az 1989-es rendszerváltó események szimbóluma: a címertől megfosztott, lyukas zászló. A fővárosi megmozdulások helyszíne különben is jelképes: az Egyetem teret (Piata Universitatii) a „román demokrácia nulla kilométereként” emlegetik a kilencvenes évek neo-kommunizmus elleni tüntetései óta.

Andrea Pora szerint Basescut egy szimbólum győzte le, „egy technokrata, aki végzi a dolgát, és távol tartja magát a politikai kötélhúzásoktól”. A 22 című, bevallottan elnökpárti hetilap főszerkesztő-helyettese nem az egyetlen, aki az Arafat-affér miatt Basescu ellen fordult.

Ennek ellenére nem kizárt, hogy a megmozdulások folytatódnak, ami furcsamód a hatalom malmára hajthatja a vizet. – Az utcai zavargásokat látva sokan azt mondhatják, nem hiányzik nekik ez a zűrzavar, és összezárhatnak az elnök körül. Láttunk már ilyesmit a rendszerváltás után, amikor az Egyetem-téri tüntetések nyomán a kommunista utódpártra szavazott a választók 80 százaléka – mutatott rá Daniel Barbu politológus, a Bukaresti Egyetem tanára.

Bukarest központja vasárnap újra csatatérré változott. A tüntetők papírhalmokat gyújtottak fel Molotov-koktélokkal, petárdákkal és kövekkel dobálták meg a kivezényelt biztonságiakat
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.