Bombázások követték a minszki megállapodást
Újabb támadások voltak péntek reggel az oroszbarát szakadárok által ellenőrzött kelet-ukrajnai Donyeck és Luganszk városánál, nem sokkal azután, hogy Minszkben fegyverszüneti megállapodást írtak alá a német-francia-orosz-ukrán tárgyalófelek.
A BBC újságírója szerint a Donyecket ért támadás kisebb intenzitású volt, mint az elmúlt hetek bombázásai.
A fehérorosz fővárosban elfogadott dokumentum szerint a fegyvernyugvás vasárnap nulla órától lép életbe. A tárgyalófeleknek maratoni, 16 órás tárgyalás után sikerült megegyeznie a feltételekről. A fegyverszüneti szerződést, melynek része a fogolycsere is, az oroszbarát szakadárok is aláírták.
Angela Merkel német kancellár csütörtök este Brüsszelben azt mondta, hogyha az oroszok nem tartják be a tűzszüneti megállapodást, további szankciók léphetnek életbe Moszkvával szemben.
Az EU országok állam- és kormányfőinek csütörtöki nem hivatalos találkozója után szkeptikusan nyilatkozott az ukrajnai békéről Donald Tusk. Az Európai Tanács elnöke szintén hangsúlyozta, hogy ha nem valósul meg a fegyverszünet, az Európai Unió további lépéseket tehet. Az egykori lengyel elnök szerint a Putyin iránti bizalom korlátozott, ezért az Oroszország ellen szankciók továbbra is érvényben maradnak.
Tuskhoz hasonlóan David Cameron brit miniszterelnök is fenntartaná az orosz szankciókat – írja az AP.
Dalia Grybauskaite litván elnök a csütörtöki EU-s csúcstalálkozón elmondta, hogy a minszki fegyverszünet betartásáról rossz tapasztalatok vannak. Az államfő hozzátette, hogy ki kell várni a márciust, és akkor újra lehet tárgyalni az orosz szankciókat.
A minszki tanácskozáson elfogadtak egy olyan nyilatkozatot is, amelyben kiállnak Ukrajna területi egysége és szuverenitása mellett. Az aláírt dokumentum szerint a kelet-ukrajnai régiók széles körű autonómiát is kaphatnak.