Barroso bejelentette a Magyarország elleni eljárásokat
A jegybank függetlensége, a bírák korai nyugdíjaztatása és az adatvédelmi ombudsman eltávolítása miatt indulnak eljárások Magyarországgal szemben – jelentette tudósítónk a sajtótájékoztató helyszínéről. A napok óta valószínűsített döntéseket – amelyekről a hivatalos közlemény angolul és franciául itt olvasható – José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke jelentette be a közös parlament székhelyén, Strasbourgban. „Reméltük, hogy a magyar hatóságok végrehajtják a szükséges változtatásokat az európai jogrend tiszteletben tartása végett. Ez eddig nem történt meg, így arról döntöttünk, hogy elindítjuk a jogi eljárásokat” – fogalmazott Barroso.
Döntött a bizottság arról is, hogy közelebbi tájékoztatást kér a kormánytól a bírói függetlenséget érintő egyes kérdésekkel kapcsolatban.
Barroso elmondta, január 24-én várja Brüsszelbe a magyar kormányfőt, hogy személyesen is megbeszéljék a kritizált döntéseket. Orbán Viktor egyébként szerdán már összefuthat a bizottsági elnökkel Strasbourgban, míg Fellegi Tamás pénteken Olli Rehn pénzügyi biztosnál tesz látogatást.
Az Európai Bizottság január 11-én levélben figyelmeztette Magyarországot, hogy az európai jogrenddel ellentétesnek tartja a jegybagyktörvényt és a bírók korai nyugdíjaztatását és az ombudsman eltávolítását. A magyar kormánytól gyors reakciót váró dokumentum kilátásba helyezte, hogy a bizottság kész minden jogával élni azért, hogy a tagállamok minden, a csatlakozási szerződésben vállalt kötelezettségeiket teljesítsék.
Brüsszel a kötelezettségszegési eljárásokról szóló döntéssel gyakorlatilag kész helyzete telé állította az Orbán-kormányt. Eszerint Magyarország vagy változtat a kifogásolt törvényeken, vagy aláveti magát az akár hónapokon át tartó jogi procedúrának, ami viszont veszélyezteti, hogy elkezdhessük a tárgyalásokat a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) a fizetésképtelenség elkerülése érdekében felveendő készenléti hitelkeretről. Christine Lagarde IMF-vezérigazgató múlt csütörtökön találkozott Fellegi Tamás tárca nélküli miniszterrel, a nem hivatalos eszmecsere után kiadott közleményében pedig világosan jelezte, a hiteltárgyalások feltétele a brüsszeli támogatás is.
A kormány célja, hogy mielőbb megoldást találjon a felvetésekre
A magyar kormány célja az, hogy az Európai Bizottság felvetéseire érdemi és teljes körű választ adjon, illetve a problémás kérdésekre mielőbb, lehetőleg a teljes jogsértési eljárás lefolytatása nélkül megoldást találjon - közölte a kormányszóvivői iroda az MTI-vel a strasbourgi bejelentés után.
A kormányszóvivői iroda közleménye szerint a magyar kabinet tudomásul veszi, hogy az Európai Bizottság kollégiumi ülésén döntés született "néhány magyar törvény EU-joggal való összeegyeztethetőségének az uniós szerződések által előírt eljárás keretében történő vizsgálatáról". Ez lehetőséget ad Magyarországnak - írták -, hogy a vitát szakmai alapon, "a konkrétumok talajára helyezve" folytassa le, mégpedig az arra hivatott fórummal, "a szerződések őrének számító" Európai Bizottsággal.
A közlemény szerint az Európai Bizottsághoz hasonlóan Magyarország is rendkívül fontosnak tartja a jegybank, az igazságszolgáltatás és az adatvédelmi hatóság függetlenségét, így "sem az alapelvek, sem a közös európai értékek és vívmányok jelentősége tekintetében nincs vitánk az Európai Unió intézményeivel".
Az Európai Bizottság érveinek ismeretében megkezdődik az alapos vizsgálat - közölték, hangsúlyozva: a kormány célja az, hogy a felvetett kérdésekre érdemi és teljes körű választ adjon, illetve a problémás kérdésekre mielőbb, lehetőleg a teljes jogsértési eljárás lefolytatása nélkül megoldást találjon.