Az ENSZ bizottsága elmarasztalta a Vatikánt
A bírálat szerint a Szentszék rendre áthelyezte egy más egyházi kerületbe, időnként más országba is, azokat a papokat, akikről kiderült ilyen visszaélés, ám nem adta ki őket a hatóságoknak. A bizottság világszerte gyerekek „tízezreire” tette az ilyen áldozatok számát. Az ENSZ azon túl, hogy elmarasztalta a Vatikánt, sürgette a Szentszéket, hogy váljon meg minden olyan egyházi személytől, aki gyermekeket molesztált. A bizottság kezdeményezte, hogy a Szentszék hozza nyilvánosságra mindazon egyházi személyek listáját, akik beismerték ilyen bűneiket, és ily módon váljon lehetővé felelősségre vonásuk polgári bíróság előtt. Az állásfoglalás nem kötelező érvényű, nincs mechanizmus a javaslatok kikényszerítésére. Ám Gyermekjogi bizottsága arra kérte fel a Vatikánt, hogy fogadja meg az ajánlásokat, és az ügyben tegyen jelentést 2017-ig.
A szerdai jelentés az egyháznak a homoszexualizmussal, az abortusszal és a fogamzásgátlással kapcsolatos nézeteit is megkérdőjelező ajánlásokat fogalmazott meg.
Kristen Sandberg, a bizottság elnöke igennel válaszolt arra az újságírói kérdésre, hogy a Vatikán megsértette-e a kiskorúak jogaira vonatkozo ENSZ-konvenciót. “Azért igen a válaszom, mert a Vatikán nem tett meg mindent, amit meg kellett volna tennie” - jelentette a La Repubblica.
A mostani ENSZ-nyilatkozat a január 20-án Genfben tartott meghallgatást követi, amikor a vatikáni küldöttséget - köztük Silvano Tomasi apostoli nunciust - körülbelül nyolc órán keresztül faggatták a bizottság tagjai. Akkor a vatikáni delegáció tagadta, hogy a Szentszék eltussolt volna gyermekbántalmazási ügyeket, és azt hangoztatták, hogy egyértelmű irányelveket fogadtak el az egyházon belül a gyermekek védelme érdekében.
Szerdán a Vatikán aztán hivatalos közleményben is reagált a ENSZ állásfoglálására. Eszerint : "megértették és figyelembe veszik" a világszervezet megállapításait, és ismételten aláhúzták elkötelezettségüket " a kiskorúak jogainak védelmében". Ugyanakkor “sajnálattal veszik tudomásul, hogy a Szentszék által az emberi méltóságról és a vallásszabadságról képviselt nézetekbe megpróbálnak beleavatkozni". Ez a visszautasítás nyilvánvalóan az abortusszal és a fogamzásgátlással kapcsolatos bizottsági ajánlásokra vonatkozik.
Az ENSZ Gyermekjogi Bizottsága előtti januári meghallgatást követően az AP már nyilvánosságra hozta a szexuális visszaélésekkel kapcsolatos számokat az 2011-12-es évekre vonatkozó vatikáni évkönyv statisztikájára hivatkozva. A dokumentumot állítólag a Szentszék gyűjtötte össze, felkészülve a genfi meghallgatásra. Eszerint XVI. Benedek pápa két év alatt csaknem 400 pedofil papot – 2011-ben 260-at, 2012-ben pedig 124-e-t – távolított el a papi hivatásából. A La Stampa olasz napilap akkor azt írta, hogy ez nem feltétlenül a teljes szám, mert adott országok püspökei szintén büntethettek papokat, a Vatikán csak azt dokumentálta, amiről tudomást szerzett.