Az ellenzék nem ismeri el Ponta legitimitását
Iohannis eredetileg valamennyi pártot egyazon időpontra hívta meg az elnöki palotába formális egyeztetésre, mivel a védelmi politika irányvonalát lefektető dokumentumot minél szélesebb konszenzussal szeretné elfogadtatni.
A PNL azonban leszögezte: nem fogja jelenlétével legitimálni a „hitelét vesztett” Pontát, aki ellen pénteken bűnvádi eljárást kezdeményezett a korrupcióellenes ügyészség (DNA).
A PNL-t, a kisebbségi frakciót, és a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) küldöttségét a kormánypártok után külön fogadta az államfő.
Catalin Predoiu, a PNL kormányfőjelöltje a konzultáció témájára utalva azt állította: jelenleg Ponta jelenti a legnagyobb fenyegetést Románia biztonsága és stabilitása számára, mert nem hajlandó megválni tisztségétől, hiszen rendőri erőszakkal és perekkel fenyegeti azokat, akik tüntetni merészelnek ellene.
Az ellenzéki politikus arra utalt, hogy vasárnap a karhatalom előállított néhány Ponta-ellenes tüntetőt, akik a kormány székházát próbálták megközelíteni, a miniszterelnök pedig „uszításért” helyezett kilátásba büntető feljelentést a PNL vezetőinek, ha engedély nélküli tüntetésre hívják szimpatizánsaikat.
Miután a házbizottság eldöntötte, hogy a kormány megbuktatását célzó bizalmatlansági indítványról még ezen a héten, pénteken szavaz a parlament, az ellenzéki vezetők közölték: a PNL hívei élő lánccal fogják körülvenni pénteken a parlamentet.
A hétfői konzultáció alkalmával Iohannis nem kommentálta nyilvánosan a kormányoldal és az ellenzék között kiéleződött feszültséget, múlt héten azonban elsőként szólította fel a miniszterelnököt lemondásra, amikor a DNA bejelentette, hogy Pontát korrupcióval gyanúsítja.
A román alkotmány szerint a nemzetvédelmi stratégiát az államfőnek hivatalba lépése után hat hónapon belül kell vitára és elfogadásra a parlament elé terjesztenie.