Átlőtt Szíriába az izraeli hadsereg
Egy, a szír–libanoni határon fekvő célpontra mért csapást kedd éjjel az izraeli hadsereg – írta szerdán egy nyugati diplomatára és három regionális forrásra hivatkozva a Reuters. Az incidensről a tényen túl részleteket senki nem árult el, így azt sem tudni, hogy milyen célpontról volt szó és konkrétan hol történt a dolog. Arról szerdán a libanoni hadsereg számolt be, hogy éjjel izraeli vadászgépek köröztek a határvidék felett, és biztosan kijelenthető, hogy lőttek is valamire. Az AFP hírügynökség által megszellőztetett nem hivatalos információk szerint az összesen 12, a környéken megforduló izraeli vadászgép célpontja egy vegyifegyver-szállítmány volt: Bassár el-Aszad elnök egyre ingatagabb lábakon álló rezsimje ugyanis ezeket a harci eszközöket akarja biztonságba helyezni Libanon területén.
Szilvan Salom izraeli miniszterelnök-helyettes vasárnap figyelmeztetett, hogy országa beavatkozik Szíriában, ha a legkisebb jelét is észleli annak, hogy a vegyi fegyverek kezdenek kicsúszni a damaszkuszi rezsim kezéből. Ezzel kapcsolatos konzultációkra az izraeli kormány Jakov Amidror nemzetbiztonsági főtanácsadót Moszkvába, a katonai hírszerzés vezetőjét, Aviv Kocsavit pedig az Egyesült Államokba küldte el.
Arról, hogy Aszad hadserege már vetett is be vegyi fegyvert, nemrég röppentek fel hírek: ezek szerint decemberben Homsznál a kormányerők hallucinogén töltettel szereltek fel négy rakétát és lőtték ki őket a felkelőkre. Bár a nyugati hatalmak állítólag rendelkeznek bizonyítékokkal a vegyi fegyverek bevetéséről, próbálták a szőnyeg alá seperni a dolgot, remélve, hogy nem történik meg máshol újra.
Eközben egy kuvaiti donorkonferencián részt vevő országok 1,2 milliárd dollárt ajánlottak fel az ENSZ-nek a szíriai civilek és menekültek segélyezésére. Becslések szerint Szíriában négymillió ember, a szomszéd országokban összesen hétszázezer menekült szorul ellátásra. Abdullah jordán király, akinek az országa eddig 224 ezer embert fogadott be, azt mondta, hogy Amman saját forrásai már kimerültek; a most felajánlott 1,2 milliárd egyébként elmarad az ENSZ által eredetileg kért másfél milliárdtól.