Átfogó fegyverkorlátozáson gondolkodik a Fehér Ház
Joe Biden alelnök vezetésével munkacsoport alakult a Fehér Házban egy átfogó fegyverkorlátozási törvénytervezet kidolgozására – értesült a Washington Post. A lap úgy tudja, hogy a készülő intézkedéscsomag nem állna meg a támadófegyverek és nagy kapacitású tölténytárak tilalmánál – erről törvény utoljára 2004-ig volt hatályban –, hanem átfogó háttérellenőrzéseket írna elő, benne egy szövetségi adatbázissal, amely révén vásárlóról vásárlóra lehetne követni egy-egy fegyver útját. Vizsgálnák a vásárlók mentális egészségi állapotát is, és szigorítanának azokon a pénzbüntetéseken, amelyeket iskolák környéki fegyverviselésért szabnak ki.
A nagy kérdés persze az, hogyan tudja a Fehér Ház lenyomni a fegyverkorlátozást a nagy hatalmú lobbi, a National Rifle Association (NRA) torkán. Ehhez kifinomult stratégia kell, és a Washington Post szerint a Fehér Ház a Wal-Martot és más nagy fegyvereladókat is meg akar környékezni, hogy az üzleti feltételek javítása fejében szálljanak be a fegyverkorlátozásért indítandó kampányba. Ebben egyébként az Obama-adminisztráció olyan politikai nagyágyúkat is maga mellett tudhat, mint Michael Bloomberg New York-i polgármester, aki a héten Gabrielle Giffordsszal is tárgyalt, hátha a tavalyelőtt fejlövést túlélő demokrata exképviselőnő hajlandó kiállni az ügyért.
Barack Obama amerikai elnök a decemberi connecticuti tragédia után bízta meg Bident a munkacsoport vezetésével, amelynek 27 halálos áldozata közül 20 kisgyerek volt, és amely után az Egyesült Államokban újra fellángolt a vita a fegyverviselés korlátozásáról. Az NRA egy hétig hallgatott, majd azzal állt ki a nyilvánosság elé, hogy a hasonló tragédiák megelőzése érdekében minden amerikai iskolába felfegyverzett őrt kell állítani. (a connecticuti mészárlás után eredetileg arról volt szó, hogy a demokraták januárban a 2004-ig hatályban lévő tilalomhoz hasonló törvénytervezettel fognak előállni. A korlátozást 1994-ben léptették életbe, az NRA az első pillanattól kezdve lobbizott ellene, és végül sikerrel is járt.)
A Fehér Ház hivatalosan egyelőre nem kommentálta a Washington Post értesüléseit. Az elnöki hivatal egyik szóvivője a lapnak mindössze annyit mondott, vizsgálják a lehetőségeket, eldöntve még semmi nincs. A kiszivárgott részletektől demokrata körökben sincs mindenki elragadtatva: Heidi Heitkamp észak-dakotai szenátor – és a négymillió NRA-tag egyike – az ABC televíziónak adott nyilatkozatában úgy vélte, hogy a fehér házi javaslatok „túl szélsőségesek”, és nem fognak átmenni a törvényhozáson.
Hogy az intézkedéscsomagból mikor lesz valami, arról egyelőre nem sokat tudni. Bár Biden állítólag már január végén szeretné a kongresszus elé bocsátani a fegyverkorlátozásról készülő törvénytervezetet, Mitch McConnell, a szenátusi republikánus frakció vezetője sietve jelezte, az elsőrendű kérdés most nem ez, hanem az adósságplafon és a deficit csökkentése a költségvetési szakadék elkerülése után.