Obama betiltaná a támadófegyvereket
A 27 ember életét követelő tragédia nyomán Barack Obama elnök újra életbe akarja léptetni a támadófegyverek tilalmáról szóló törvényt az Egyesült Államokban – jelezte kedden Jay Carney fehér házi szóvivő. Carney szerint Obama teljes mellszélességgel kiáll azért a törvénytervezetért, amelyet januárban Dianne Feinstein, a szenátus hírszerzési bizottságának demokrata vezetője fog benyújtani a törvényhozás két háza előtt. Az elnök szeretné, ha az új törvény korlátokat szabna a nagy kapacitású tölténytárak árusításának, és bezárná a kiskapukat is, vagyis hogy a szabályozást ne lehessen kijátszani mondjuk azzal, hogy valaki fegyverkiállításon szerez be egy egyébként tilalom alá eső eszközt.
Volt már törvény az Egyesült Államokban a támadófegyverek tilalmáról, de ezt 2004-ben eltörölték. Bár Obama az elnökválasztási kampányban jelezte, hogy támogatja a tilalmat, 2008-as első győzelme óta ez az első eset, hogy konkrét intézkedéshez adja a nevét. Feinstein korábban arról beszélt, hogy amint legközelebb, januárban összeül a kongresszus, benyújtja a törvénytervezetet.
Az Egyesült Államokban a fegyverviselés a második alkotmánykiegészítés alapján minden amerikaiaknak járó jog, és időről időre, például a connecticutihoz hasonló vérengzések után kemény viták tárgya is. Pénteken a connecticuti Newtown egyik általános iskolájában egy húszéves fiatalember, Adam Lanza meggyilkolt 26 embert, majd magával is végzett. Az egész országra sokként ható ámokfutás áldozatai közül húszan 6-7 éves gyerekek voltak; Lanza fő fegyvere egy .223 Bushmaster félautomata karabély volt, amely támadófegyverként 2004-ig a tilalom alatt volt az Egyesült Államokban.
A newtowni tragédia még olyanokat is gondolkodásra késztetett, akik korábban az amerikai fegyverlobbi fő képviselőiként szereztek maguknak hírnevet. Egyikük Nyugat-Virginia demokrata szenátora, Joe Manchin, aki az MSNBC egyik műsorában úgy nyilatkozott, hogy sok amerikaihoz hasonlóan ő is szeret vadászni, szereti a céllövészetet, de abból, ami Newtownban történt, nem lehet kihámozni semmiféle értelmet. „Beszélnünk kell a fegyverkorlátozásról” – mondta Manchin.
A szenátor az amerikai fegyverlobbi, a National Rifle Association (NRA) egyik fontos tagja, aki újraválasztásához jelentős támogatást is kapott a szervezettől. Korábban több fegyverpárti törvényt is megszavazott, most mégis arra szólította fel az NRA-t, hogy üljön le tárgyalni. "Itt az idő, hogy felelősségteljesen mozduljanak meg. És azt hiszem, meg is fognak” – mondta a szenátor.
Manchin megszólalásán túl az NRA sokáig hallgatott, és csak a Carney-féle keddi bejelentés után adott ki egy közleményt, amelyben jelezte, „megszakadt szívvel, mély megdöbbenéssel” értesült a connecticuti lövöldözésről. Az NRA kész az „értelmes hozzájárulásra” ahhoz, hogy ilyesmi soha többé ne fordulhasson elő” – szögezi le a közlemény, amely december 21-re nagyszabású sajtótájékoztatót hirdetett meg az ügyben.
Talán az Obama-adminisztráció elszántságából érzett meg valamit, de az NRA igencsak megszeppentnek tűnik a korábban jellemző szólamaihoz és magatartásához képest: a newtownihoz hasonló tragédiák után inkább az a tipikus, hogy az NRA csendben várja, amíg elül a vihar. A négymillió tagot magáénak tudó szervezet Facebook-oldalát pénteken, az ámokfutás napján elérhetetlenné tették, és hiába a rengeteg interjúkérelem, az NRA vezetősége eddig egy megkeresésre sem válaszolt – írja a USA Today. (E hallgatás alól az egyik messzire visszhangzó kivétel a júliusi denveri lövöldözés volt, amikor James Holmes 12 ember életét követelő ámokfutásának másnapján egy NRA-tag így köszöntött rá a Twitterre: „Jó reggelt, lövöldözők! Boldog pénteket! Tervek a hétvégére?”)
Newtownban kedden a diákok visszatértek az iskolába. Az egyedüli kivétel a Sandy Hook, a pénteki ámokfutás helyszíne volt.