Antiszemitizmus miatt vizsgálja az ügyészség a Nyirő-emlékestet

Gyergyószentmiklóson emlékeztek Nyirő születésének 125. évfordulójára. A román ügyészség még nem döntött a feljelentésről.

Ügyészségi vizsgálat indult Romániában csütörtökön egy irodalmi emlékest miatt, amelyet Nyirő József születésének 125., Tompa József halálának az 50. évfordulója alkalmából tartott a Gyergyószentmiklósi Művelődési Központ két hónapja, január 15-én – írja a transindex.ro. A magyar hírportál szerint a feljelentést a magyarellenességéről ismert sepsiszentgyörgyi blogger, Dan Tănasă mellett aláírta Aurel Vainer, a Romániai Zsidó Közösségek Föderációjának (FCER) elnöke is.

Az FCER már január 15. előtt tiltakozott az emlékest ellen, azt állítva, hogy Nyirő a hitleri rendszer csodálója volt, több írásában is dicsőítette Joseph Goebbelst, a Szálasi-kormány alatt tagja volt a magyar parlamentnek, amelyben egy bizottság alelnöki tisztségét is ellátta. „Noha Wass Alberttől eltérően Nyirő Józsefet nem ítélték el háborús bűnösként, de a rá való emlékezés sérti a fasiszta szimbólumok kultuszát tiltó (...) jogszabály előírásait, különös tekintettel arra, hogy az idén tartjuk az észak-erdélyi zsidók deportálásának 70. évfordulóját” – emlékeztetett az FCER.

Nyírő József koporsója 2012-ben Budapesten a Nemzeti Sírkert ravatalozójában
Nyirő József koporsója 2012-ben Budapesten a Nemzeti Sírkert ravatalozójában
Móricz Simon / Népszabadság

Az emlékestet a tiltakozástól függetlenül megtartották. Kisné Portik Irén, a gyergyószentmiklósi polgármesteri hivatal kulturális referense a hírportálnak elmondta, hogy őt már kihallgatták az ügyben. Az emlékesten vers- és prózát olvastak fel, és a tavalyi újratemetésről készült, a YouTube-on elérhető filmeket nézett meg a közönség. Kisnétől a rendőrök megkérdezték, hogy volt-e az emlékestnek antiszemita vagy fasiszta felhangja, és hogy fasisztának tartja-e Nyirőt. A kulturális referens mind a kettőre nemmel válaszolt, abban a nyilatkozatban pedig, amelyet kértek a magyar irodalom kiemelkedő alakjaként aposztrofálta az írót, akinek a műveit minél több nyelvre kellene lefordítani.

Az ügyészség a begyűjtött információk fényében dönt majd, hogy vádat emel, vagy ejti az ügyet.

Mezei János, Gyergyószentmiklós polgármestere az emlékest előtt az MTI-nek úgy nyilatkozott, nem látja, miért ne lehetne emlékezni, Nyirő művei „kulturális ereklyének” számítanak.

Az 1953-ban emigrációban elhunyt Nyirőt tavalyelőtt Székelyudvarhelyen próbálta meg újratemetni a magyar kormány. A szertartás 2012. május 27-én groteszkbe fulladt. Azután, hogy Hargita megye kormánymegbízottja a halotti bizonyítvány körüli problémákra hivatkozva felfüggesztette a szertartást, Lukács Csaba, az újratemetés kommunikációs vezetője itt a piros, hol a pirost kezdett játszani az író hamvaival.

Az újratemetés helyett Székelyudvarhelyen végül csak megemlékezést tartottak. Erre Szőcs Géza akkori kulturális államtitkár és Vona Gábor Jobbik-elnök mellett Kövér László, az Országgyűlés elnöke is elment. Az ő részvétele miatt Elie Wiesel Nobel-békedíjas holokauszt-túlélő amerikai író lemondott a Magyar Köztársasági Érdemrend Nagykeresztjéről.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.