Elie Wiesel visszaadta magyar kitüntetését

Egy Kövér Lászlónak címzett levélben mond le magas magyar állami kitüntetéséről Elie Wiesel magyar származású Nobel-békedíjas író. – Mély megdöbbenéssel és felháborodással értesültem arról, hogy Szőcs Géza kulturális államtitkár és Vona Gábor, a szélsőjobboldali Jobbik elnökének oldalán Ön is részt vett azon az ünnepségen, amelyet Romániában szerveztek a nyilaskeresztes parlament tagjának, Nyirő Józsefnek a tiszteletére – írja Wiesel. – Megbotránkoztatónak találom, hogy a magyar Országgyűlés elnöke képes volt elmenni egy olyan ünnepségre, amely a Horthy- és a Szálasi-rezsim fasiszta ideológiája előtt tiszteleg – szerepel a levélben, amelyet a Nobel-békedíjas Wiesel még június 7-én írt Kövér Lászlónak a román hatóságok által végül meghiúsított Nyirő-temetés kapcsán.

A szövegben a magyar származású amerikai zsidó író kitér azokra a „nyugtalanító hírekre”, amelyek szerint Magyarországon köztereket neveznek el Horthy Miklósról, és rehabilitálják Wass Albertet, illetve a világháborús fasiszta kormánnyal együttműködő más közéleti szereplőket, és a tanrendbe kerülnek a szélsőjobboldali eszméket hirdető szerzők. Wiesel a levélben emlékeztet rá, hogy a 2009 decemberében tartott parlamenti beszédében felkérte a magyar képviselőket, hogy tegyenek többet a bizonyos kiadványokban és a politikai életben is megjelenő antiszemita, rasszista megnyilvánulások ellen, amelyek „szégyent hoznak a nemzetükre”. „Azóta egyre világosabb, hogy a magyar hatóságok bátorítólag lépnek fel azokban a kísérletekben, amelyek tisztára mosnák Magyarország múltjának ezt a tragikus fejezetét, nevezetesen a világháborús magyar kormány részvételét az ország több százezer zsidó állampolgárának deportálásában és meggyilkolásában” – állapítja meg a világhírű író. „Nem akarom, hogy közöm legyen ehhez, ezért ezennel visszaadom a Magyar Köztársasági Érdemrend nagykeresztjét, amelyet 2004. június 24-én Magyarország elnökétől kaptam” – zárul Wiesel levele. A kitüntetést egyébként Mádl Ferenc államfő nevében Medgyessy Péter miniszterelnök adta át New Yorkban.

Kövér megkapta a levelet, erősítették meg kérdésünkre. A válasz várhatóan szerdán születik meg – tájékoztatta a Népszabadságot az Országgyűlés sajtóosztálya.

A nevetségességbe fulladt Nyirő-temetés egyébként sajátos fordulattal szedett áldozatot Romániában: az ügy „nem megfelelő kezelése” miatt le váltották az országos levéltár igazgatóját, Dorin Dobrincut. A kusza történetet nehéz kihámozni.

Az igazgatót utasították, hogy szedje össze a Nyirővel kapcsolatos dokumentumokat, s az anyag később valószínűleg nem bizonyult elégségesnek ahhoz, hogy a román hatóságok gyorsan és hatékonyan reagáljanak.

Közben Közép-Európában más típusú hagyománykeresést is megfigyelhetünk. Tegnap Prágában Petr Necas miniszterelnök a cseh történelem nagy pillanatának minősítette azt, amikor hetven évvel ezelőtt cseh ejtőernyősök merényletet követtek el Reinhard Heydrich, a németek által létrehozott cseh protektorátus vezetője ellen. „Ez az esemény egyben cáfolja azt a mítoszt, amelyet gyakran mi terjesztünk önmagunkról, hogy megalkuvó nemzet vagyunk. Ezek a férfiak nem alkudtak meg, az utolsó töltényig harcoltak, és soha nem adták meg magukat” – mondta Necas.

2009. december 9-én beszél a magyar Parlamentben rendezett konferencián Elie Wiesel
2009. december 9-én beszél a magyar Parlamentben rendezett konferencián Elie Wiesel
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.