„Ankara nem az egyetlen kulcs”
Angela Merkel német kancellár az Európai Unió és Törökország közötti csúcsot megelőző minicsúcson ült össze Ausztria, Belgium, Finnország, Görögország, Hollandia, Luxemburg, Svédország vezetőivel – Francois Hollande francia elnök nem ért oda időben –, hogy megtárgyalják, „miként váltsa fel az illegális migrációt legális migráció”.
Merkel szerint – emlékeztet az EU Observer – egyelőre semmilyen konkrétumban nem állapodtak meg, s nem beszéltek a Törökországból érkező menekültek pontos számáról sem. A Frankfurter Allgemeine Zeitung azonban úgy tudja, mintegy 400 ezren jöhetnek azon EU-tagállamokba, amelyek hajlandók befogadni őket. Egyelőre kilencfős a csapat, ám Merkel szerint a 28-as keretből bárki csatlakozhat a „hajlandók koalíciójához”. Jean-Claude Juncker bizottsági elnök a támogatásáról biztosította a kilenceket, s hangsúlyozta: a részvétel önkéntes, a megállapodás nem lesz kötelező érvényű.
Ismét szárazföldön. Menekült Leszbosz szigetén Móricz-Sabján Simon / Népszabadság |
A váratlan minicsúcs is arról árulkodik, hogy Merkel feladta, s nem akarja többé meggyőzni a – főként – kelet-európai ellenfeleit a kvótarendszerről. Nem kizárt azonban, hogy a kvótapárti koalíció később befolyásával próbál meg nyomást gyakorolni a rendszert ellenzőkre – írja a The Guardian.
Utóbbi tábor tagjai vasárnap is világossá tették, hogy ha menekülteket nem szívesen fogadnak is be, készek fizetni: az EU–Törökország-csúcson egyebek között hárommilliárd euró segélyt, vízumkönnyítéseket és a stagnáló európai uniós csatlakozási tárgyalások felgyorsítását ígérték meg Törökországnak. Ankarától cserébe azt várja az unió, hogy intézkedései – a határőrizet szigorítása, az embercsempészek elleni hatékony fellépés, a menekültek életkörülményeinek javítása – révén minél kevesebb menekült jusson el Európába.
A török hatóságok nem tétlenkedtek: alig egy nappal a megállapodás után közel 1300 menekültet tartóztattak fel az Égei-tenger partján, mielőtt kihajóztak volna a görög szigetek felé. Juncker azonban még idejében lehűtötte azokat, akik azt gondolták, Törökország támogatásával megoldódik a menekültválság: „Ne legyünk naivak, Törökország nem az egyetlen kulcs. A legfontosabb a határaink védelme. Ezt nem háríthatjuk át senki másra. A külső határaink védelme nélkül Schengen történelem lesz.”
Az EU–török megállapodás nyomán Zágráb azt várja, hogy a szlovén vezetés lebontja a menekültáradat megfékezésére épített kerítést a horvát határon – közölte Zoran Milanovic horvát kormányfő a brüsszeli rendkívüli EU–Törökország-csúcs után. „Engem zavar a kerítés, de ez végtére is Ljubljana dolga" – mondta. A szociáldemokrata politikus száz százalékig biztos abban, hogy Szlovénia eltávolítja a drótkerítést határáról, de ami Magyarországot illeti, nem tudja, mi lesz. (MTI)