A palesztin hatóság nem fizet béreket
Az átutalások leállítását Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök rendelte el, arra hivatkozva, hogy a Fatah–Hamasz kibékélüs után a pénz a terroristák kezébe juthat. A Haarec liberális napilap szerint Hillary Clinton amerikai külügyminiszter és Tony Blair, a Kvartett képviselője is nyomást gyakorol Netanjahura, hogy szabadítsa fel az összeget.
Az izraeli katonai körök is elégedetlenek a döntéssel, Juval Steinitz pénzügyminiszter ugyanis saját hatáskörbe, kollégáit mellőzve állította le az átutalásokat. Steinitz szerint a döntése figyelmeztetés volt: ha a palesztinok a Hamaszt választják, úgy ezt az államot Izrael nem finanszírozza. Ehud Barak szerint viszont ezzel a lépéssel Izrael nemzetközi egyezményeket sért. Anonim katonai források a Haarecnek azt mondták, „Fajjad (a palesztin kormány feje) hatásosabban állította le a Hamasznak szánt pénzt, mint mi”. Egyébként Mahmud Abbasz palesztin elnök – a Jediot Aharonot internetes kiadása szerint – rá akarja venni a Hamasz vezetőit, hogy tartsák meg ügyvezető kormányfőként Fajjadot a választásokig.
A palesztin összeborulással kapcsolatban sok izraeli megfigyelő meglehetősen szkeptikus, nem hisznek a tartós frakcióközi békében. Simon Peresz államfő a Jerusalem Postnak adott interjújában azt mondta: annak ellenére, hogy Abbasz kiegyezett a Hamasszal, ő továbbra is békepartner Izrael számára. „Bíráltam őt a megállapodás miatt, ám ez nem jelentheti azt, hogy hátat fordítsak a palesztin béke tábornak” – mondta a veterán politikus. Peresz szerint a palesztin állam nemzetközi elismerése, ha az nem ismeri el Izrael biztonsági érdekeit, a konfliktus folytatását jelenti majd.
(M. G.)