Hosszú út vezet a mumbai piros lámpás negyedből az amerikai egyetemig
A figyelemreméltó életutat bejárt fiatalokat elismerő UN Youth Courage Award egyik díjazottja, Shweta Katti az országban továbbra is létező hierarchia legalsó fokáról küzdötte fel magát a nemzetközi sikerig. Édesanyja gyári munkás volt Mumbai piros lámpás negyedében, nagyapja kábítószer-túladagolásban halt meg. Otthona sokáig egy bordélyház padlásszobája volt, a családját az ott dolgozó prostituáltak jelentették, akik gyerekkorában a széltől is óvták – mesélte az al-Dzsazíra helyszíni tudósítójának a fiatal lány, miután átvette a díjat, amelyet először 2013-ban, az idén Nobel-békedíjjal kitüntetett Malala Juszufzaj születésnapján adtak át.
Indiában a dalit nők máig a folyamatos erőszak, megaláztatás és elnyomás áldozatai INDRANIL MUKHERJEE / AFP |
Katti történetét tavaly kapta fel a nemzetközi sajtó, amikor kiderült, hogy Mumbai legszegényebb negyedéből, érinthetetlenként érkezve nyert ösztöndíjat az amerikai Bard College magánegyetemre. Többek között a Newsweek is méltatta kitartását, amelyet a dalit nők társadalmi megbélyegzése és elnyomása ellen folytat. Hiába fejlődik gyors ütemben India, az érinthetetlen nők máig a folyamatos erőszak, megaláztatás és elnyomás áldozatai.
Katti elmondása szerint még mindig barátkozik a Bardnak otthont adó világvárossal, New Yorkkal, ahova egy civil szervezet segítségével jutott el. Bár eleinte könyvelő szeretett volna lenni, most már a pszichológia a szenvedélye. Küzdelmében fontos szerepet játszik egy évekkel ezelőtti tragikus epizód, 11 éves korában ugyanis a lányt szexuálisan bántalmazták. Kattinak az eset feldolgozásában sokat segít, hogy az őt is felkaroló civil szervezettel, a Krantival szorosan együttműködve küzdhet a szexuális bántalmazás ellen és az alapvető emberi jogok mindenkire történő kiterjesztéséért.
„A Bard egy nagyszerű főiskola, de magányosnak érzem magam itt az Egyesült Államokban. Hiányzik a családom és a barátaim, ezért a diploma megszerzése után biztosan visszatérek Mumbaiba, hogy segítsek a rászorulókon" – számolt be érzéseiről Katti, aki az ENSZ oktatásügyi különleges megbízottjától, Gordon Brown egykori brit kormányfőtől vehette át a díjat.