Hosszú út vezet a mumbai piros lámpás negyedből az amerikai egyetemig

Az érinthetetlenek kasztjából származó, Mumbai piros lámpás negyedében felnőtt Shweta Katti 19 éves korára olyan sikereket ért el, amelyekről sosem álmodott, kitartása azonban meghozta gyümölcsét. Az ENSZ nívós díjjal jutalmazta.

A figyelemreméltó életutat bejárt fiatalokat elismerő UN Youth Courage Award egyik díjazottja, Shweta Katti az országban továbbra is létező hierarchia legalsó fokáról küzdötte fel magát a nemzetközi sikerig. Édesanyja gyári munkás volt Mumbai piros lámpás negyedében, nagyapja kábítószer-túladagolásban halt meg. Otthona sokáig egy bordélyház padlásszobája volt, a családját az ott dolgozó prostituáltak jelentették, akik gyerekkorában a széltől is óvták – mesélte az al-Dzsazíra helyszíni tudósítójának a fiatal lány, miután átvette a díjat, amelyet először 2013-ban, az idén Nobel-békedíjjal kitüntetett Malala Juszufzaj születésnapján adtak át.

Indiában a dalit nők máig a folyamatos erőszak, megaláztatás és elnyomás áldozatai INDRANIL MUKHERJEE / AFP

Katti történetét tavaly kapta fel a nemzetközi sajtó, amikor kiderült, hogy Mumbai legszegényebb negyedéből, érinthetetlenként érkezve nyert ösztöndíjat az amerikai Bard College magánegyetemre. Többek között a Newsweek is méltatta kitartását, amelyet a dalit nők társadalmi megbélyegzése és elnyomása ellen folytat. Hiába fejlődik gyors ütemben India, az érinthetetlen nők máig a folyamatos erőszak, megaláztatás és elnyomás áldozatai.

Katti elmondása szerint még mindig barátkozik a Bardnak otthont adó világvárossal, New Yorkkal, ahova egy civil szervezet segítségével jutott el. Bár eleinte könyvelő szeretett volna lenni, most már a pszichológia a szenvedélye. Küzdelmében fontos szerepet játszik egy évekkel ezelőtti tragikus epizód, 11 éves korában ugyanis a lányt szexuálisan bántalmazták. Kattinak az eset feldolgozásában sokat segít, hogy az őt is felkaroló civil szervezettel, a Krantival szorosan együttműködve küzdhet a szexuális bántalmazás ellen és az alapvető emberi jogok mindenkire történő kiterjesztéséért.

„A Bard egy nagyszerű főiskola, de magányosnak érzem magam itt az Egyesült Államokban. Hiányzik a családom és a barátaim, ezért a diploma megszerzése után biztosan visszatérek Mumbaiba, hogy segítsek a rászorulókon" – számolt be érzéseiről Katti, aki az ENSZ oktatásügyi különleges megbízottjától, Gordon Brown egykori brit kormányfőtől vehette át a díjat.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.