Engedélyhez kötik az egyetemista szexet
Az „igen igent jelent" névre keresztelt törvény szerint csak akkor létesíthetnek szexuális kapcsolatot a felek – hogy mi számít annak, azt egyelőre nem definiálták –, ha tisztában vannak tettük következményével, önszántukból beleegyeznek az aktusba, és ennek egyértelmű jelét is adják.
A szimbolikus értékű lépés értelmezése azonban kissé homályos. Jogi szakértők szerint a hozzájárulásnak nem kell verbális beleegyezésnek lennie, ha egyértelműek a jelek, ám az ellenállás hiánya nem jelent hozzájárulást. A törvény értemében így az, aki részeg, kábítószer hatása alatt áll, eszméletlen vagy alszik, nem járult hozzá az aktushoz.
A demokrata párti kormányzó, Jerry Brown által aláírt törvény célja, hogy visszaszorítsák a campusokról jelentett erőszakos cselekmények számát, valamint arra akarják sarkallni at oktatási intézményeket, hogy vegyék az eddigieknél komolyabban az áldozatokat, ugyanis sokan panaszkodtak, hogy az egyetemek és főiskolák gyakran igyekeznek eltussolni a panaszokat, és az áldozatok szemére vetik, hogy nem tanúsítottak kellő ellenállást. Az oktatási minisztérium szerint jelenleg is több tucat felsőoktatási intézmény ellen folyik vizsgálat.
A közelmúltban a Fehér Ház is az ügy mellé állt, mivel a kontinensnyi országban közel 20 millió főiskolás és egyetemista van – becslések szerint minden ötödik amerikai nő esik áldozatul szexuális bántalmazásnak az egyetemi évek alatt –, és az utóbbi időben egyre több áldozat állt a nyilvánosság elé.
Sofie Karasek, a kaliforniai Berkeley Egyetem egyik aktivistája is üdvözölte a törvényt, és a San Jose Mercury Newsnak nyilatkozva elmondta, hogy a lépés alapjaiban változtatja meg a szexuális erőszakról kialakított képet. „A jelenleg uralkodó elképzelés szerint, ha nem történik szörnyű erőszak, akkor nem is igazán számít a dolog" – mondta Karasek, aki szerint ez a szemlélet lassan a múlté.
Sokan azonban úgy vélik, veszélyes vizekre eveztek a törvényalkotók, mivel így sok minden támadásnak minősül majd, ami korábban nem. A Férfiak Országos Koalíciója szerint a törvény „férfigyűlölő", és megnyitja az utat a „hamis vádak" előtt, amelyek „több millió dolláros" pereket eredményez majd.