Veszélyben a diákhitel
Az Európai Unióban az egyetemi hallgatók valamennyi tagállamban jogosultak diákhitelre tanulmányi költségeik fedezéséhez, Nagy-Britanniában ezenfelül a megélhetési költségeket fedező hitelre is. David Willetts felsőoktatásért felelős brit miniszter november közepén a visszaélésekre hivatkozva bejelentette a román és a bolgár állampolgároknak nyújtott diákhitelek befagyasztását. De a diákok képviselői szerint ennél többről van szó. A már jóváhagyott iratcsomókat nyálazzák át, és ha hibát találnak, az illetőt felszólítják a már folyósított hitel azonnali visszafizetésére. „Figyelembe véve a létfenntartási költségek mértékét az Egyesült Királyságban, egy ilyen döntés gyakorlatilag azt jelenti, hogy az illető képtelen folytatni a tanulmányait” – áll a nyílt levélben.
Az intézkedést a diákok egyfajta elrettentésként is értékelik. Nincs ugyan közvetlen összefüggés, de tény, hogy ezt a lépést röviddel az év vége előtt hozta a brit kormány, márpedig január elsejétől a 2007-ben csatlakozott két kelet-európai állam polgárainak nem lesz szükségük munkavállalási engedélyre. (Ez nemcsak a munkavállalásra, hanem a 180 napnál hosszabb kinttartózkodásra is feljogosít.)
Tudose azzal vádolja a román hatóságokat, hogy kritikátlanul a magukévá tették a brit kormány álláspontját. Ion Jingának, Románia londoni nagykövetének írásos állásfoglalására hivatkozik, amely szerinte úgy állítja be, mintha a román és a bolgár származású egyetemisták diákhitelének ellenőrzése a rutin része lenne. „Bármit mondanak is a brit hatóságok, a valóság az, hogy kizárólag a román és a bolgár hallgatókat célozzák meg” – mutatott rá a román egyetemista.
A román miniszterelnök a minap nagy meglepetésre egyetértett a külföldi munkavállalók szociális juttatásainak szigorítását célzó javaslatokkal, amelyekkel a brit kormányfő általános ellenszenvet váltott ki Európában. Victor Ponta azt mondta: David Cameronnak igaza van, majd később pontosította, hogy csupán a jóléti turizmust illetően ért egyet londoni kollégájával, az utazási szabadság szerinte sem korlátozható.
A magyar hallgatók nem tapasztalnak megkülönböztetést
A Népszabadságnak nyilatkozó, az Egyesült Királyságban tanuló magyar egyetemisták döntő többsége azt állította, hogy semmiféle problémát nem tapasztalt lakhatási hozzájárulás vagy diákhitel igénylésekor. A kinti diákok érdekeit képviselő Hungarian Student Association UK (HSAUK) elnöke szintén megerősítette, hogy a román, illetve bolgár diákokat érintő procedúra nem érinti a magyar diákokat. Tapasztalatai szerint csupán akkor fordul elő probléma vagy fizetési késedelem, ha a diákok hibásan töltik ki a papírokat, vagy késve nyújtják be a kérelmet.
„A papírmunka miatt adódhat probléma, de erre külön kis füzet van, amelyben pontról pontra leírják, miként kell kitölteni az igénylést. Ha valakinek nem jó az angolja, akkor el lehet rontani. De szinte vezetik az ember kezét. Ha valaki későn adja be, azon nem lehet segíteni” – árulta el lapunknak Rácz Gergely, a HSAUK elnöke, aki kifejezetten rugalmasnak tartja az angol diákhitelrendszert.
Arra a kérdésre, hogy a kint tanuló magyar diákok vajon érzékelnek-e valamit abból a megkülönböztetésből, amire a Kelet-Európából érkező munkavállalók az utóbbi időben panaszkodni szoktak, azt felelte: egyelőre semmilyen panasz nem érkezett hozzájuk.
„Egyetemi szinten semmi ilyesmi nincsen. Borzasztó nagy figyelmet és energiát fektetnek abba, hogy soha semmi ilyesmit ne tapasztaljunk.”
A HSAUK-ot két Cambridge-ben tanuló magyar diák – Rácz Gergely és Boaz Sobrado – alapította idén januárban azzal a céllal, hogy összefogják és közösségbe tömörítsék az Egyesült Királyságban tanuló magyar diákokat, valamint képviseljék az érdekeiket, mind Magyarországon, mind pedig külföldön. Ezen túl igyekeznek minél több kapcsolatot kiépíteni a külföldön tanuló diákok és a magyarországi cégek között, hogy a diákok különböző gyakornoki programok során szerezzenek itthon tapasztalatot. „Akik nem mennek haza gyakornoknak, azok nem is fognak (később) hazamenni. Ez a tapasztalat. Akiknek nem alakult ki kapcsolati rendszerük otthon, azok inkább kint maradnak” – osztotta meg tapasztalatait a Népszabadsággal Rácz Gergely.