Túlélte a kormány a szavazást
Mikola Azarov kormányfő a parlament előtt kért bocsánatot a Függetlenség terén, a Majdanon tartott békés tüntetés elleni rendőri erőszakért. De megjegyezte, hogy a zavargásokban a rendfenntartó erők több mint 160 tagja is megsebesült. Azt is kijelentette, hogy „kíméletlen következtetéseket” fog levonni a történtekből, és „határozott személycserék” lesznek a kabinetben.
Az azonban még mindig kérdéses, hogy néhány leváltás elegendő lesz-e, és – bár az első menetet túlélte – meddig tud talpon maradni a kormány. Ha tovább nő a feszültség, ha folytatódnak a tömegtüntetések Kijevben, akkor Viktor Janukovics elnök időnyerés céljából akár fel is áldozhatja – vélik elemzők. A Vedomosztyi mértékadó moszkvai napilap az ukrán államfő környezetéből ugyanakkor úgy értesült, hogy, mivel sem az ellenzéknek, sem a hatalom képviselőinek nincs egyértelmű cselekvési terve, egyelőre megjósolni sem lehet, ki válthatná Azarovot a miniszterelnöki poszton. Más értékelések szerint viszont a kabinet lemondatása politikai öngyilkosság lenne, mivel Janukovicsnak nem szabad gyengeséget mutatnia, ha meg akarja őrizni hivatalát.
Az ellenzék mindenesetre most az elnöknél akarja elérni a kormány menesztését. A helyzet kulcsa az államfőnél van – hangoztatta Arszenyij Jacenyuk, a Batykivscsina (Haza) párt politikai tanácsának elnöke. Előre hozott parlamenti és elnökválasztást követelnek, mert a teljes hatalomváltás nélkül nem lehet megoldani a válságot – mondta, és az elnöki hivatalhoz hívta az ismét a Függetlenség terén gyülekező tüntetőket, akik blokád alá is vették az épületet, és tegnap továbbra is vesztegzár alatt tartottak több más állami hivatalt, így a kormányszékházat is.
Maga az államfő, aki időközben hivatalos látogatásra Kínába érkezett, tévéinterjújában azt mondta, hogy az uniós társulással kapcsolatos kormányzati lépések a nemzeti érdekeket szolgálják, jobb feltételeket akarnak elérni Ukrajna számára. Azarov a parlamentben újra megemlítette, hogy a tárgyalások felfüggesztésére azért volt szükség, mert visszaesett az áruforgalom Oroszországgal, ez pedig több ukrán gépipari vállalat leállásával, a munkanélküliség növekedésével fenyegetett. Vagyim Karaszjov ukrán politikus szerint viszont ez az érv csak részben helytálló. – Az árucsere nemcsak az eurointegrációs törekvések által kiváltott moszkvai ellenlépések miatt csökken, hanem azért is, mert az orosz gazdaság gondjai következtében kisebb a kereslet az ukrán termékekre – mondta a Népszabadságnak.
A miniszterelnök mindenesetre azt hangoztatta, hogy az egyeztetések folytatódnak az EU-val, egyebek között a társulás által okozott gazdasági károk kompenzálásáról. Ugyanakkor misztikusnak nevezte a több tízmilliárd eurós ukrán igényekről szóló értesüléseket. Mint kifejtette, a korábban emlegetett 160 milliárd euró körüli összeg az ukrán gazdaság korszerűsítésének az ára, amihez reményeik szerint elsősorban befektetések segítségével juthatnak hozzá. Külföldi diplomaták előtt a miniszterelnök azt mondta, hogy hamarosan küldöttség utazik Brüsszelbe a társulási szerződés elemzésére. Az UNIAN hírügynökség jelentése szerint utalt arra, hogy Kijev bizonyos változtatásokat szeretne a szövegben. Az unió viszont jelezte: csak a már parafált (szignóval ellátott) megállapodás végrehajtásával kapcsolatos egyeztetésekre hajlandó, ám a tárgyalások újranyitása elől elzárkózik.