Kemény valuta lehet a munkaerő
A bevándorlók elleni akciók szigorításával reagált a rendőrség Moszkvában a zavargásokra, amelyek a hét végén robbantak ki egy külvárosi negyedben, Nyugat-Birjulevóban. Sajtójelentések szerint több mint ezer vendégmunkást állítottak elő a helyi piac és zöldségraktár környékén, ahol vasárnap éjszaka több mint ezer feldühödött ember tört-zúzott. A felháborodást az okozta, hogy csütörtökön egy egyelőre ismeretlen, feltehetőleg kaukázusi vagy közép-ázsiai származású férfimeggyilkolt egy a barátnője védelmére kelő 25 éves orosz fiatalembert. A „népgyűlésként” meghirdetett demonstráció résztvevői eredetileg azért vonultak az utcára, mert úgy találták, a hatóságok tétlenkednek az ügy kivizsgálásával, ám – rendőrségi tájékoztatás szerint – a hozzájuk csapódó nacionalisták és huligánok feltüzelték őket. Szétvertek egy bevásárlóközpontot, autókat borogattak fel, megdobálták a kivezényelt rendőröket, majd a zöldségraktár ellen indultak, mivel azt a helyiek az illegális bevándorlók, egyszersmind a kerületben zajló drogkereskedelem központjának tartják.
A hétfő hajnalra lecsendesített rendbontásokban több mint harmincan – köztük legkevesebb hat rendőr – megsérültek, és csaknem négyszáz embert állítottak elő. A történtekről Vlagyimir Putyin államfőt is tájékoztatta Szergej Szobjanyin moszkvai polgármester, Gennagyij Onyiscsenko országos tiszti főorvos pedig közölte: „rendteremtés céljából” bezárták a kétes hírű zöldségpiacot.
Az intézkedések a jelek szerint valamelyest megnyugtatták a kedélyeket, igaz, azt nem tudni, meddig. Hiszen hasonló megmozdulások több helyen is voltak már Oroszországban. Legutóbb júliusban a Volga menti Pugacsovban voltak hasonló megmozdulások, amelyek elemzők szerint „kódoltak” a több mint 140 milliós, de ENSZ-adatok szerint 11 millió bevándorlónak otthont adó Oroszországban. Az olykor valóban kihívóan viselkedő, ám túlnyomó többségükben kiszolgáltatott sorban élő vendégmunkások ügyét komoly gondnak tartja a közvélemény.
Újra és újra lesznek hasonló rendbontások – véli Alekszej Makarkin, a moszkvai Politikatechnológiai Központ vezérigazgató-helyettese. – A hatalom igyekszik látványosan reagálni, aztán ahogy lecsillapodnak a kedélyek, minden úgy folytatódik, ahogy korábban: a törvényeket nem tartják be, tovább virágzik a korrupció, a bevándorlók száma pedig nő – mondta a Népszabadságnak. A jelenség hátterében több tényezőt is lát. Az emberek tartanak az idegenektől, akik nem asszimilálódnak új környezetükben, a saját kultúrkörükben élnek. Az etnikai alapú rendbontások többnyire olyan, kistelepüléseken vagy nagyvárosi negyedekben törnek ki, ahol az átlagosnál alacsonyabb az életszínvonal, az elkeseredettség könnyen vezet idegenellenes dühhöz.