A Lovag még nem adja fel
A végső döntés Berlusconi sorsáról azonban még hátravan: a bizottsági javaslatot a szenátus teljes ülésének is jóvá kell hagynia. Hivatalosan erre húsz napon belül kell sort ejteni, de az olasz lapok szerint akár már az elkövetkező napok valamelyikén sor kerülhet rá. Ha a Lovag elveszíti parlamenti mentességét, akkor még ebben a hónapban meg kell kezdenie a bírósági ítélet végrehajtását – választhat, hogy egy évet házi őrizetben vagy közhasznú munkával vezekel a Mediaset médiabirodalmának adócsalása miatt. Berlusconi első reagálása a Twitteren szűkszavú volt a bizottsági döntésre, miszerint „megtörtént az igazságtalanság”.
Az olasz politikai életben két évtizede meghatározó szerepet játszó Berlusconi 48 óra alatt a második megszégyenülést volt kénytelen elszenvedni, és ezzel immár végleg kérdésessé vált, miként tudhat a jövőben érvényt szerezni törekvéseinek, még akkor is, ha egyelőre a PdL elnöke. Szerdán a kormánybuktatási kísérlete csúcspontján, az Enrico Letta miniszterelnök által kért bizalmi szavazáson a törvényhozásban kénytelen volt 180 fokos fordulatot tenni, mert kiderült, hogy a PdL pártjának számos szenátora és képviselője is „fellázadt”. Így Berlusconi végül maga jelentette be, hogy pártja bizalmat szavaz a kormánynak „Olaszország érdekében”. Márpedig a kabinetbuktatás és ezzel az előre hozott választások kikényszerítése lett volna a bosszú azért, hogy most péntekre kitűzték a tárgyalást szenátusi mandátumának sorsáról.
A Palazzo Madamában egyórás nyilvános üléssel kezdődött a szenátusi mentelmi bizottság tanácskozása, amelyen sem Berlusconi, sem az ügyvédei nem jelentek meg. A Lovag pártjának néhány fontos vezetőjével csütörtök este tartott még egy megbeszélést, amelyen „részrehajlónak” minősítették a bizottságot. A bizottság tíz napja tartott első ülésén többségi szavazattal elutasította ugyanis a PdL előterjesztését. Eszerint Berlusconira nem lenne érvényesíthető az úgynevezett Severino-törvény, mert visszamenőleges hatállyal büntetné a volt kormányfőt. A Paola Severino, a Monti-kormány igazságügyi minisztere nevéhez fűződő, 2012 decemberében elfogadott törvény írja elő, hogy nem tölthet be választott közfunkciót, illetve nem lehet a kormány tagja, akit végleges bírósági ítélettel sújtottak.
Tény, hogy a Mediaset adócsalási ügyének elkövetésekor ilyen törvény még nem volt. Az ellentábor viszont arra hivatkozik, hogy a legfelső bírósági fórum, a semmítőszék csak most augusztusban tette véglegessé a formailag négyéves, a gyakorlatban Berlusconi korára való tekintettel egyéves házi őrizetet, vagy közhasznú munkavégzést jelentő ítéletet.
A volt kormányfő tíz napja változtatott hivatalosan lakóhelyet, és Milánóból a politikai élet központjába, a római Grazioli-palotába jelentkezett át, ami a sajtótalálgatások szerint annak jele volt, hogy felkészül a házi őrizetre. Arra lehetett következtetni ügyvédeinek távolmaradásából is a pénteki bizottsági ülésen, hogy immár a volt kormányfő sem reménykedett a számára kedvező eredményben. Ám a Lovag már korábban bejelentette, hogy a szerinte baloldali milánói bírók ítéletét megfellebbezi a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bíróságánál, hiszen az egész tárgyalás arra irányult, hogy a középjobb vezetőjét, mármint Berlusconit kiiktassák az olasz politikai életből.