Blokád alatt a parlament
Szerdán helyi idő szerint hajnali fél ötkor nagy rendőri akcióval sikerült kimenteni a szófiai parlament épületéből három minisztert, száz parlamenti képviselőt és több hivatalnokot. A nemzetgyűlés előtt már negyven napja tüntetnek, de kedd éjjel a helyzet valóban kritikussá vált. A rendőrök és tüntetők összeütközésében tizenheten megsebesültek, köztük egy rendőrnő is. Bojko Boriszov, a korábbi kormányfő, a fő ellenzéki párt (GERB, Polgárok Bulgária Európai Fejlődéséért) vezére Twitteren és Facebook-oldalán riasztotta híveit: Vér folyik a tüntetésen! – írta Boriszov, akit tavasszal egy másik (monopóliumellenes) tüntetéssorozat kényszerített távozásra. Most új választások azonnali kiírását követeli. Az ellenzék vezéréhez sietve csatlakozott (az általa pozícióba emelt) államfő, Roszen Plevneliev. Egy interjúban bejelentette, hogy kész azonnal ügyvezető kormányt kinevezni, amennyiben Plamen Oresarszki miniszterelnök lemond. Egy másik nyilatkozatában az államfő a tüntetések békés jellegének megőrzését kérte a demonstráló polgároktól. Oresarszki viszont bejelentette: nem akar távozni.
A bulgáriai tiltakozásokat az indította el, hogy a kormány kinevezte a DANSZ (Nemzetbiztonsági Ügynökség) élére Deljan Peevszkit, aki addig a koalícióban részt vevő török kisebbségi párt, a DPSZ (Mozgalom a Jogokért és Szabadságért) képviselője volt. A 29 éves Peevszki anyja a legnagyobb bolgár médiaportfólió tulajdonosa, kapcsolatai, korábbi politikai ténykedése enyhén szólva kétes volt. Peevszki távozott, de a tüntetésekkel nem álltak le. A tiltakozó mozgalomnak eleinte volt valami alternatív, ifjúsági jellege –az egész politikai elittel konfrontálódtak a tiltakozók. Mostanra már a regnáló koalíció ellen tüntetnek. A kormányszövetség fő ereje, a Bolgár Szocialista Párt, társa a DPSZ, de ahhoz, hogy kormányt alakíthassanak, hallgatólagos szövetséget kötöttek a szélsőjobboldali Ataka (Támadás) párttal. Ez a csúf csel kompromittálta a koalíciós partnereket.
A tüntetések fő jelszava: Mondjon le! A másik pedig az, hogy a koalíciót maffiának nevezik. A békés, ironikus jelleg eltűnt. A tévében látott kedd éjszakai képek nem békés gyűlésre, hanem a középület ellen intézett barbár támadásokra emlékeztették a nézőt. A durva helyzetet akarja Boriszov gyors választási győzelemmé konvertálni. A szakadatlan tüntetéssorozat gyakorlatilag lehetetlenné teszi az Oresarszki-kabinet reformprogramjának, a gazdaság szanálásának a végrehajtását. A GERB súlyosan kompromittálódott az előző választási ciklusban, második fő vezetője, Cvetan Cvetanov volt belügyminiszter ellen az ügyészség eljárást folytat törvénytelen megfigyelések miatt. Boriszov nem viseli el az ellenzéki szerepet, pártja a kezdetektől bojkottálja a parlament plenáris üléseit. A BSZP köreiben több politikus engedményként most jövő májusra tűzne ki választásokat. Megerősödhet-e addig az Oresarszki-kormány, elkezdődhet-e a szociális program? Az ellenzék ezt aligha hagyja megvalósulni, s ehhez a belháborúhoz van mozgósítható gárdájuk is.
A tüntetésekről a nemzetközi megfigyelők úgy szólnak, hogy azok a korrupcióellenes népharagot jelzik. Az Európai Bizottság aggódik. „Együttérzésem azoké a bolgároké, akik a korrupció ellen tüntetnek az utcákon. Bulgáriának folytatnia kell reform-erőfeszítéseit” – ezt üzente Viviane Reding EU-biztos. A korrupció azonban, mint tudjuk pártcsaládokon és választási ciklusokon túlterjedő jelenség.