Az ígért fegyvereket még leszállítja Moszkva Aszadnak
Szergej Lavrov Varsóban elhangzott szavait az ITAR-TASZSZ hírügynökség jelentése úgy értelmezi, hogy Moszkva így nem szállít Sz-300 típusú föld-levegő rakétákat Damaszkusznak. Ez azonban nem derül ki egyértelműen a rövid beszámolóból, mert az nem tér ki azokra az értesülésekre, amelyek szerint e légvédelmi ütegek eladásáról még 2010-ben született megállapodás.
Lavrov akkor beszélt, amikor az orosz elnök fekete-tengeri rezidenciáján, Szocsiban éppen a szíriai válság volt a fő téma Vlagyimir Putyin államfő és David Cameron brit miniszterelnök tárgyalásán. Cameron szavai szerint „valódi haladást” és tartalmas, hasznos eszmecserét hozott a találkozó. Hangoztatta, hogy – noha London és Moszkva különbözőképpen ítéli meg a szíriai helyzetet – közös cél a konfliktus lezárása, a szélsőségesek megfékezése és a lehetőség megteremtése egy átmeneti kormány létrehozására. Putyin ugyancsak az erőszak leállításának, a békefolyamat beindításának fontosságáról beszélt, és felhívta a figyelmet arra, hogy meg kell őrizni Szíria szuverenitását, területi egységét.
Oroszországi utazását – bár a tervről már korábban is kiszivárogtak hírek – Cameron hivatalosan csak szerdán, a londoni parlamentben jelentette be, egy nappal az után, hogy John Kerry amerikai külügyminiszter moszkvai látogatásán egy nemzetközi Szíria-békekonferencia összehívásában állapodott meg vendéglátóival. A brit kormányfő nyilván abban bízik, hogy – e megegyezés „farvizén” – Putyinnal folytatott tárgyalása nyomán sikerül valamelyest közelíteni egymáshoz a Bassár el-Aszad elnök rezsimjét támogató Moszkva és a válság politikai rendezése érdekében Szíriában hatalomváltást sürgető nyugati országok álláspontját. Sőt Cameronnak egyfajta közvetítő szerep is jutott: hétfőn Washingtonban Barack Obama amerikai elnökkel tárgyal majd egyebek közt a szocsi megbeszélések eredményéről. A brit sajtó szerint azt szeretné elérni, hogy a legfejlettebb ipari országokat összefogó G8 csoport júniusban esedékes észak-írországi csúcstalálkozójára a lehető legközelebb jussanak egy kompromisszumhoz Szíria ügyében.
Kerry szerint tarthatatlan a helyzet
Előzőleg, mint az MTI jelentette, Enrico Letta olasz miniszterelnökkel és Emma Bonino külügyminiszterrel tárgyalt Rómában John Kerry amerikai külügyminiszter, aki Nasszer Dzsaude jordániai külügyminiszter is találkozott. Kerry "tarthatatlannak" nevezte a jelenlegi helyzetet. Hangsúlyozta: tárgyalóasztalhoz kell ültetni a feleket és politikai megoldást kell találni, ami a drámai humanitárius helyzetre is megoldást ad majd. Az amerikai diplomácia vezetője szerint Moszkvában is "megvan az akarat" a békekonferencia megrendezésére. Megjegyezte ugyanakkor, hogy az Oroszországból Szíriának szánt rakéták Izraelt és Washington is aggasztják: "az Egyesült Államok nem tartja kívánatosnak a Bassár el-Aszadnak nyújtott orosz katonai segítséget". Hozzátette: "az átmeneti kormányt a szemben álló felek egyetértésével kell létrehozni". Korábban újságíróknak ezzel kapcsolatban Kerry kiemelte: "a mi értelmezésünk szerint ez egyértelműen azt jelenti, hogy Bassár el-Aszad nem lehet része ennek a kormánynak".