Egyre többet szerepel az utódjelölt
Az újabb riadalmat Nicolas Maduro alelnök váltotta ki az összes venezuelai televízióban közvetített beszédével. Maduro szombaton utazott Havannába, ahol látogatást tett a kórházban Cháveznél. Vasárnapi bejelentése szerint az elnök állapotában megint komplikáció lépett fel, immár a harmadik. A formálisan utódnak kijelölt Maduro ezúttal sem árult el részleteket. Annyit tudni, hogy Chávezt december 11-én, másfél év alatt már negyedszer műtötték Kubában rákkal, és légúti fertőzés súlyosbította állapotát. Chávez azóta, három hete nem adott életjelt magáról, hacsak nem számít annak, hogy a hadsereghez intézett üzenetét még december 28-án Maduro felolvasta a televízióban. Az üzenetben egyébként az elnök felszólította a hadsereget, hogy legyen hű a bolivári szellemhez, és „őrizze meg a nemzet egységét”.
Hétfőn Jorge Arreaza tudományügyi miniszter, aki Chávez egyik lányának, a jelenleg is Havannában tartózkodó Rosa Virginiának a férje, Twitter-üzenetében igyekezett megnyugtatni a közvéleményt, arra kérve, hogy ne üljön fel a rosszindulatú spekulációknak. Nem mondta ki, de Venezuelában már azt találgatják, hogy Chávez esetleg már nem is él. Az államfő veje azt állította, az elnök állapota stabil, a vasárnapot a lányaival együtt töltötte a kórházban.
Chávez 1999 óta áll a dél-amerikai ország élén, és január 10-én esedékes az újabb beiktatása további hat évre. A Havannából érkező, részben ellentmondásos hírek alapján egyre több a kétség, hogy hazautazhat-e az októberi választások eredményeként immár harmadik mandátumának a beiktatási ceremóniájára. Az ellenzék közben az alkotmányra hivatkozva azt ismételgeti, hogy harminc napon belül új választásokat kell kiírni, ha elmarad a beiktatás. Ugyanez az irányadó arra az esetre is, ha a betegség tartósan akadályozná az elnöki teendők ellátásában. Henrique Capriles, aki az októberi elnökválasztáson az ellenzék jelöltjeként 45:55 arányban alulmaradt Chávezzel szemben, hétfőn „nehéz és változással teli évet” jósolt 2013-ra.
A chavezista tábor szerint viszont nem okoz fennakadást, ha az elnök nem jelenne meg a törvényhozásban a tíz nap múlva esedékes beiktatáson, mert később is esküt tehet a legfelső bíróság előtt. Ráadásul Chávez már gondoskodott a helyettesítéséről, sőt bizonyos értelemben az utódlásáról is, amennyiben egészségi okok miatt vissza kellene vonulnia a hatalomból: Nicolas Madurót tette meg alelnökévé, aki az utóbbi hetekben igyekezett is pótolni az elnök beszédeit. A buszsofőrből lett külügyminiszter Maduro azonban nem rendelkezik azzal a karizmával, amely a lakosság főleg szegényebb rétegeiben annyira népszerűvé tette az 58 éves Hugo Chávezt, aki a szituációtól függően hol a burzsoázia és az észak-amerikai gonosz bírálatával, hol venezuelai dalok éneklésével, az utóbbi időben pedig életéért istenhez fohászkodva nyerte el hallgatósága együttérzését. Az elnökválasztás októberben, majd a tartományi kormányzók megválasztása decemberben újra jelezte, hogy széles tömegeket tudott maga mögé állítani az olajgazdagságból bőkezű szociális támogatással, ingyenes oktatással és egészségüggyel. Távozása a hatalomból azonban nem csupán a venezuelai szegényeket érintené érzékenyen, hanem több olyan baloldali vezetésű latin-amerikai országot is – köztük elsősorban Kubát –, amelyet Chávez rendszere bőkezűen támogat.