Megkapta az elit a számlát
− A csehországi regionális választások a kommunisták előretörése miatt külföldön is jelentős visszhangot váltottak ki. Indokoltnak tartja ezt a nagy felhajtást?
− Bizonyos mértékig érthető a meghökkenés a kommunisták (KSCM) eredményével kapcsolatban, hiszen országos viszonylatban a második helyen végeztek a cseh szocdemek (CSSD) mögött, két megyében pedig győztek. Ugyanakkor túlzónak tartom a közeli baloldali diktatúra visszatérésével riogató, szinte már apokaliptikus nyilatkozatokat, amelyekkel a jobboldali politikai elemzők hergelik a cseh közvéleményt. Pedig éppen a mostani voksolások igazolták újra, hogy antikommunista hisztériával Csehországban már semmit sem lehet elérni. Az sem igaz, hogy a cseh választók jelentős része emlékezetkiesésben szenved, elfeledték a félmúltat, ezért voksoltak a kommunistákra.
− Akkor miért kaptak ennyi voksot?
− Elsősorban azért, mert a KSCM jelenleg valójában az egyetlen cseh ellenzéki parlamenti erő. A jobboldaliak alkotják a kormánykoalíciót, tizenhárom megyei önkormányzatban – Prága kivételével – a szocdemek (CSSD) voltak eddig többségben. Mindannyian országos vagy regionális szinten korrupciós botrányok sorába keveredtek. A szocdemek kilenc megyében győztek, de a 2008-as eredményekhez képest országosan 75 mandátumot és sok ezer szavazatot veszítettek, mert az ő kezük sem tiszta. A kommunisták a rendszerváltás óta mindig akkor szerepeltek jól, amikor a választók nagyot csalódtak a két legnagyobb pártban, a polgári demokratákban (ODS) és a szocdemekben. Így volt ez az ezredfordulón, amikor a kisebbségben kormányzó szocdemek megkötötték az „ellenzéki szerződést” a Václav Klaus vezette ODS-szel. Most sem a vonzó programjuknak, netán a tömegek forradalmi hangulatának köszönhetően értek el átlagon felüli eredményt. Fegyelmezett tagságuk voksain kívül a kiábrándult, de a közügyek iránt még érdeklődők protestszavazatait gyűjtötték be.
− A jobboldali szimpatizánsokét is?
− Ők inkább otthon maradtak. Erre utal az alacsony, alig 37 százalékos részvételi arány. Akik a távolmaradással vagy a jobboldal ellen szavaztak, azokat felháborította a jelenlegi kormány tehetetlensége. A Necas-kabinet „ontja” a megszorító intézkedéseket, miközben az államadósságunk a duplájára nőtt. A kormánykoalíció arrogánsan mégis azt szajkózza, hogy reformjaiknak nincs alternatívája. Ez csak dühíti és elkeseríti az embereket. Ráadásul csaknem naponta zúdultak rájuk az újabb és újabb korrupciós botrányok. Most benyújtották a számlát a politikai elitnek.
− Reálisnak tartja, hogy a cseh szocdemek koalícióra lépjenek a kommunistákkal?
− Több régióban rövidesen ilyen baloldali politikai szövetség születhet. Nem kizárt, hogy két megyének kommunista elnöke lesz. Meglátjuk, ők a képviselő kollégáikkal együtt mire lesznek képesek. Ha csak arra, amire a levitézlett eddigi tisztségviselők, akkor nyilván sokan elfordulnak tőlük. Ha eredményeket tudnak majd felmutatni, sikeresek lesznek a következő képviselőházi választásokon, akkor be kellene venni őket a kormányba. Csehországban nagy a hiány értelmes politikusokban és a rátermett válságmenedzserekben.