Elmaradt a koronázás
Az amerikai sajtó és a politikai kommentátorok nem is késlekedtek azzal, hogy párhuzamot vonjanak a körülmények és az elnök beszéde között. A The New York Times tudósítása szerint immár nem a reményt jelképező jelölt „koronázása” zajlott, hanem egy két lábbal a földön járó politikus ment fel a színpadra, aki élete egyik legnagyobb küzdelmét folytatja Mitt Romney-val.
Voltak, akik a lelkesedés hiányát is az elnök szemére vetették, és szinte minden helyszíni beszámoló megemlíti, hogy bizony Bill Clinton jobban fel tudta tüzelni a közönséget egy nappal korábban. Ha a lelkesedést és a melegséget hiányolták is (emiatt Obamát sokszor bírálják), azt a legtöbben elismerik: jól felépített, erős beszédet mondott. A CNN szerint minden olyan pontot érintett, amit kellett. Elmondta, hogy Amerika helyzete továbbra sem olyan, mint lennie kellene, és hogy ő maga is egyre inkább tisztában van saját gyengéivel.
Ám állította, hogy „a kihívásoknak meg tudunk felelni”, és az a helyes út a fellendülés felé, amelyen ő vezeti az országot. Hozzátette: az út nem lesz könnyű, és még a következő négy év sem lesz elég arra, hogy minden rendbe jöjjön. „Amerika, sosem mondtam, hogy könnyű lesz az út, és ezt most sem ígérem. Igen, az út nehezebb, de egy jobb helyre vezet” – mondta.
Mint azt közel egy éve mindig, ismét hangsúlyozta az ő maga és az ellenfele által közvetített világ közötti éles különbséget. Obama szerint Romney a harminc éve megszokott republikánus „módszert” alkalmazná, azaz adót csökkentene. A republikánusok szerint ugyanis az adócsökkentés fellendíti a gazdaságot, így végül az egész társadalom profitál belőle. Obama – immár sokadszorra – kifejtette: ez az elmélet megbukott, olyan, szolidáris társadalomra van szükség, amely nem hagyja magára a rászorulókat.
Fontos eleme volt Obama beszédének a külpolitika is. A republikánusok hagyományosan határozottabbak e téren, ám most az elnök külpolitikai sikereinek (az iraki kivonulásnak vagy Oszama bin Laden halálának) köszönhetően a demokraták itt „előnyben” vannak. Romney múlt héten a floridai Tampában nem is nagyon beszélt külpolitikáról. Obama is igyekezett úgy beállítani ellenfelét, mint akinek semmi tapasztalata nincs e téren, és a Bush-idők tanácsadóinak kezébe adná ismét a külpolitikát. „Lehet, hogy még nincsen kész egy pekingi látogatásra az, aki nem tud anélkül elmenni az olimpiára, hogy meg ne sértse a legközelebbi szövetségesünket” – gúnyolódott Obama ellenfelén.
Romney bakikkal zsúfolt európai és közel-keleti útjára utalt ezzel. Az elnök külpolitikai sikereiről szólt az este másik szónoka is, John Kerry. A szenátus külügyi bizottságának elnöke sokak szerint esélyes lehet a külügyminiszteri posztra, ha Obamát újraválasztják. (Hillary Clinton már korábban közölte, hogy januárban leköszön a posztról.) Az Obama beszédét ért kritikák ellenére a tudósítások úgy értékelik, hogy a demokrata konvenció jobban sikerült, mint a republikánusok egy héttel korábbi rendezvénye. A washingtoni Politico szerint az észak-karolinai Charlotte-ban jobb volt a hangulat, és a küldöttek lelkesebbek és egységesebbek voltak.
A The Washington Post még a hét elején azt írta: az alaphangulatot az adta meg, hogy a demokraták végre össze akartak gyűlni, messze a washingtoni kiélezett politikai csatáktól, és örülni az eredményeiknek. A felszólalóknak az volt a céljuk, hogy lelket öntsenek az elmúlt években elkedvetlenedett küldöttekbe és támogatókba. Azt hangsúlyozták, Barack Obama mi mindent ért el elnökként, nem pedig azt, mit nem. „Ne féljetek ünnepelni!” – szólt a lap szerint egy plakát, amely az érkező küldötteket köszöntötte.
Azt is sokan hangsúlyozták: nem voltak olyan kellemetlen pillanatok sem, mint amilyeneket Clint Eastwood okozott a republikánusoknak, amikor előre nem egyeztetett felszólalásában egy üres székkel beszélgetett (Obamát képzelte oda). Ehelyett Michelle Obama keddi és Bill Clinton szerdai lelkesítő beszédét emelik ki. Az egykori elnök a The Wall Street Journal online kiadása szerint egyre fontosabb szerepet vállal a kampányban: jövő héten a kulcsfontosságú Ohióban és Floridában kampányol majd Obama mellett. A legfrissebb munkaerő-piaci adatok viszont nem segítik Obama kampányát. Augusztusban 96 ezer új munkahely jött létre az Egyesült Államokban. Ez messze elmarad a várakozásoktól. A munkanélküliségi ráta 8,3 százalékról 8,1 százalékra csökkent, de főleg amiatt, mert sokan felhagytak az álláskereséssel.
Mesterházy Obamának drukkol
Számos panelbeszélgetésen és előadáson vett részt az elmúlt napokban Mesterházy Attila, akit az MSZP elnökeként hívtak meg Amerikába a Demokrata Párt elnökjelölő konvenciójára. A szocialista politikus lapunk kérdésére elmondta, hogy a szakmapolitikai beszélgetések elsősorban a szegénység leküzdéséről, a középosztály lecsúszásának megakadályozásáról és a munkahelyteremtésről szóltak. Több ismert politikus és politikai elemző is tartott előadásokat a nemzetközi vendégeknek, így John Kerry egykori elnökaspiráns vagy Madeleine Albright volt külügyminiszter.
Az MSZP elnökének elmondása szerint érdemi tapasztalat volt, hogy mindegyik előadó – pozíciótól és rangtól függetlenül – egységesen kiállt Barack Obama mellett, és egyikük sem hagyta ki a legfontosabb öt-hat kampányüzenetet az előadásaiból. Mesterházy kampányszakemberekkel is tárgyalt, elsősorban a közvélemény-kutatások új módszereiről, a digitalizáció és a közösségi média új lehetőségeiről, az infokommunikációs eszközökről, az adatbázis-építés új technikáiról és a mozgósítás erősítésének lehetőségeiről szerzett információkat.
Azt nem közölte, hogy pontosan kikkel ült tárgyalóasztalhoz, mondván, ezek az egyeztetések nem minősülnek hivatalos találkozóknak. Annyit mondott, hogy az amerikai szakemberek később segíthetik az MSZP választási kampányát is. „Magyarországot nem fogja megváltoztatni egyik vagy másik elnökjelölt győzelme sem. Természetesen Barack Obamának drukkolunk, de tudjuk: Amerika ugyanúgy partnernek tekinti majd Magyarországot, függetlenül a következő elnök személyétől” – tette hozzá lapunknak az MSZP elnöke. (Sz. T. L.)