Totális harc az elnök és a kormány között

Ettől a naptól a politikai harc más regiszterben zajlik – mondta ki tegnap Liviu Dragnea szociáldemokrata főtitkár, amit pártjában (PSD) sokan gondolnak, amióta az alakulat egykori elnöke és egyik szimbóluma, Adrian Nastase exkormányfő szerda éjszaka öngyilkosságot kísérelt meg.

Nastasét szerdán jogerősen két év börtönre ítélte a legfelső bíróság a 2004-es elnökválasztási kampánya illegális finanszírozásáért. Az ítélethirdetés után kollégái még arra számítottak, hogy Nastase csütörtökön önszántából bevonul a börtönbe. Meglepetésként érte őket, ahogy a sajtót is, hogy este tíz óra körül két rendőr jelent meg az elítélt lakásán, hogy bekísérje a fogdába.

Az öngyilkossági kísérlet pontos körülményeinek feltárására nyomozás indult. A kiszivárgott információk szerint Nastase engedélyt kért, hogy magához vegyen egy könyvet. Az egyik rendőr utólag az ügyészségen elmondta: gyanút fogott, követte az exkormányfőt dolgozószobájába, és éppen idejében érte utol, hogy az állának szegezett fegyvert kiüsse a kezéből. A fegyver elsült, és a nyakán sebesítette meg Nastasét. A volt kormányfőt kórházba szállították, és megműtötték. Ion Lascar főorvos szerint a lövedék a nyak bal oldalán hatolt be, és a pajzsmirigy és a nyelőcső mellett elhaladva, a jobb vállizmon áthatolva távozott a testből. Nastase állapota tegnap este stabil volt, viszont az orvosok szerint a cukor- és szívbeteg páciensnél bármikor előállhat komplikáció.

Egyes megfigyelők szerint új fejezet kezdődött a rendszerváltás utáni Románia történetében, amikor már a korrupt politikusok nem érintetlenek. Mások úgy látják, hogy az ítélet nem a rendszert – a zűrös kampányfinanszírozás kérdését –, hanem csupán Nastasét, vagyis az embert sújtja. „Remélem, Basescu most boldog” – mondta Victor Ponta miniszterelnök, amikor szerdán éjfélkor meglátogatta a kórházban a műtétre váró Nastasét.

– Nem hinném, hogy az elnök felhívta a bírókat az ítélet előtt, de erre nem is volt szükség, hiszen az igazságszolgáltatás gépezete beindult –kommentálta a helyzetet Stelian Tanase politikai elemző. Hozzátette: Basescunak köze volt a dosszié kezdeteihez, a nyomozás elindulásához és lefolytatásához. 2004. decemberi elnökké választása után Traian Basescu általános megrökönyödést keltve kijelentette: nem tekinti formális feladatnak a bírók kinevezését, hanem szelektálni fog a bírói tanács felterjesztéseiben. A Nastase-ügyben ítélkező bírók közül kettőről a román sajtó máris kiderítette, hogy korábban már hozott az államfőnek kedvező döntéseket.

Stelian Tanase szerint Basescu a tűzzel játszik: precedenst teremtett, és könnyen lehet, hogy nemsokára ő ül a vádlottak padján. A politológus ugyanakkor úgy véli, hiba lenne elindítani az elnök menesztését a választások előtt. Pedig több megfigyelő szerint is erre készül a Victor Ponta vezetésével május eleje óta kormányzó USL.

Több elemző is úgy látja, hogy az utóbbi hetek botrányai mind annak a totális háborúvá fajuló politikai vitának a részei, amelynek tétje, hogy az elnök vagy a miniszterelnök vegyen-e részt román részről az Európai Tanács ülésein. Szerdán Andrei Marga külügyminiszter közvetlenül a miniszterelnöknek küldte át a tárca álláspontját a június végi csúcstalálkozóra, majd a Brüsszelnek továbbított delegáció névsorából „kifelejtette” az elnök nevét. Ponta tegnapi sajtótájékoztatóján bejelentette: értesítette az uniós kormányfőket arról, hogy Basescu egy fabrikált plágiumváddal próbálja ellehetetleníteni, ám ő nem hátrál meg.

Nastase a mentőben
Nastase a mentőben
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.