Büntetlenséget kaphat Aszad
Így elkerülhetné, hogy Moamer Kadhafi volt líbiai vezető sorsára jusson, akit a végjátékban meglincseltek. A brit The Guardian értesülése szerint a kezdeményezés azután fogalmazódott meg, hogy Barack Obama amerikai elnök és David Cameron brit kormányfő is tárgyalt Vlagyimir Putyin orosz elnökkel a mexikói G20-csúcson. Egy név nélkül nyilatkozó brit illetékes szerint még nincs döntés az ügyben – de az nyilvánvaló, hogy nem várható el Aszadtól egyetértés, esetleg személyes részvétel a konferencián, ha közben a nemzetközi büntetőbírósággal fenyegetik a 15 hónapja tartó válságért.
Az elképzelés szerint Kofi Annan volt ENSZ-főtitkár kudarcot vallott, hatpontos tűzszüneti terve helyett a jemeni hatalomátadás mintájára dolgoznák ki a szíriai váltást. (A három évtizeden át a hatalmat gyakorló Ali Szaleh ellen majdnem egy évig tüntettek, végül februárban – nemzetközi közvetítés eredményeként – átadta az elnökséget helyettesének, és távozott az országból.) A tervezett konferencián az Aszad-kormány, illetve az ellenzék vezetői, az ENSZ Biztonsági Tanácsának öt állandó tagja, továbbá a térség olyan fontos államai, mint Törökország és Szaúd-Arábia vennének részt. A tanácskozáson kellene széles alapú, új kormányban megállapodni, amely másfél éven belül rendezne általános választásokat.
Moszkva együttműködése nélkül persze elképzelhetetlen az amerikai–brit kezdeményezés Aszad távozásának elérésére. Oroszország hagyományosan a szíriai rendszer fő fegyverszállítója. De Moszkva éppen a napokban kényes helyzetbe került, amikor – orosz kezelésben lévő hajón – helikoptereket és légvédelmi rendszert szállított Szíriába. Miután Hillary Clinton amerikai külügyminiszter tiltakozott, és a hajót feltartóztatták Skócia partjainál, a szállítmánnyal végül visszafordultak. Ez az incidens egy időben történt a mexikói G20-csúccsal.
Nem egyértelmű, hogy Putyin a két említett találkozón valóban jelét adta volna egyetértésének a jemeni típusú megoldással. A nyilvánosság előtt az Obamával folytatott megbeszélése után az ellenkezőjét éreztette: „Úgy véljük, senkinek nincs joga eldönteni más nemzet esetében, hogy ki maradhat hatalmon, vagy kinek kell távoznia a hatalomból.” Az amerikai elnök maga is elismerte, hogy a G20-találkozón Szíria ügyében nem sikerült áttörést elérni Oroszország és Kína véleményének megváltoztatásában. Eddig meg is tudták akadályozni a Biztonsági Tanácsban az Aszad-rendszer elleni hatékony fellépést. Ám Obama hozzátette, hogy Moszkva és Peking is elismeri az általános polgárháború súlyos veszélyét: ez kínálhat alapot a politikai átmenet megvitatására.
A szíriai ellenzék – amely kezdetben a békés tüntetés módszeréhez folyamodott – az Aszadot támogató hadsereg erőszakára válaszként maga is fegyvert fogott. Nyugati hírügynökségek szerint Szaúd-Arábia és Katar finanszírozza a felkelők fegyverellátását február óta. A fegyverek mind a libanoni, mind a török határszakaszon átjuthatnak. Aszad „terroristákról” beszél, ráadásul „külföldieket” is emleget, ami így nem igaz, de a napokban William Hague brit külügyminiszter először utalt arra, hogy az al-Kaidához kötődő fegyveresek megjelentek Szíriában.