Külvárosi háború Londonban
A zavargások és a fosztogatások azután kezdődtek, hogy egy békésnek indult demonstráció elfajult. Szombaton több százan vonultak a High Street-i rendőrőrshöz, hogy tiltakozzanak Mark Duggan halála miatt. A 29 éves fekete bőrű férfi még csütörtökön keveredett lövöldözésbe az őt feltartóztatni próbáló rendőrökkel. Állítólag az egyik helyi bandához tartozó háromgyermekes, illegális fegyverkereskedelemmel gyanúsított apa lőtt először a rendőrökre, akik viszonozták a tüzet. – Követnek a zsaruk – Duggan ezt az SMS-t küldte barátnőjének a halálos kimenetelű lövöldözés előtt. A szombat esti tüntetők igazságot követeltek a nagy hullámokat kavaró Duggan-ügyben. Szerintük a rendőrség előítélettel viselkedik a Tottenhamben élő színes bőrűekkel szemben, arról nem is beszélve, hogy a rendfenntartók többet kommunikálnak a sajtóval, mint a helyi fekete-afrikai és karibi közösségek képviselőivel. A menet a Broadwater Farm lakónegyedből indult: 1985 októberében szívelégtelenségben itt halt meg Cynthia Jarrett, miután a rendőrség razziát tartott a lakásában. Az akció nyomán kitört zavargásokban egy rendőrtisztet halálos késszúrás ért.
Jó negyedszázaddal később az indulatok a High Roadon azt követően szabadultak el, hogy a tömegből egyesek rátámadtak két rendőrautóra. Az egyre nagyobb utcai csetepatéban kövekkel és Molotov-koktélokkal támadtak a rendőrökre, akik védelmére készenléti egységeket vezényeltek ki. Közben több tucat üzletet fosztogatók raboltak ki, egy emeletes busz mellett egy szőnyegboltot is felgyújtottak. A fosztogatók között mindenféle bőrszínű emberek voltak – idézett szemtanúkat a BBC. A konzervatív-liberális brit kormány teljes támogatásáról biztosította a londoni rendőrséget. Lynn Featherstone, a belügyi tárca szóvivője szerint a rendőrök minden elismerést megérdemlő bátorsággal szálltak szembe az őket ért provokációval.
A súlyos etnikai feszültségekkel terhelt Tottenhamben ezt másként látják. Több színes bőrű lakos a BBC-nek azt mondta, hogy a rendőrök minden színes fiatalt – főleg ha kámzsás felsőt visel – potenciális bűnözőnek tekintenek és rendkívül arrogánsan bánnak velük. Más vélemények szerint a faji kérdés is szerepet játszott a valószínűleg szervezett bajkeverők által kirobbantott zavargásban, de a Duggan-ügyet nem lehet fehér-fekete ellentétekre leszűkíteni. Alapvetően fiatalok, többségében színes bőrűek állnak szemben a rendőrökkel – a helyzet sokban hasonlít a francia külvárosokra, ahol fiatalkorú bűnbandák viselnek hadat a rendfenntartókkal.