Drákói az abortuszszigor Dél-Dakotában

Felkorbácsolta az indulatokat a művi vetélés szigorítása – noha az „álmos államban” egyetlen abortuszklinika működik, és országosan is a legalacsonyabb a terhességmegszakítások száma.

Mikortól is kezdődik az emberi élet? És mikortól kellene inkább kezdődnie? Az örök vita ezúttal a nem éppen pezsgő életéről híres Dél-Dakotában érte el az itt „életpártinak”, illetve „választáspártinak” nevezetteket: a művi vetélés ellenzőit és elfogadóit. A kis, mindössze 814 ezres szövetségi államban Dennis Daugaard republikánus kormányzó a héten írta alá a törvényt, amely (Amerikában példátlanul) 24 óráról 72-re emelte az abortusz kezdeményezése és végrehajtása között előírt várakozási időt. Kivételt ez alól vészhelyzetben tehetnek csak, ami viszont nem vonatkozik azokra az esetekre, amikor a terhesség nemi erőszak vagy vérfertőzés eredménye. Továbbá – ami szintén felháborította a női jogok védelmezőit –, a jelentkezőknek nemcsak a másutt is ismert kötelező tanácsadáson kell megjelenniük, hanem ezeket a tanácsokat az abortuszt nyíltan ellenzők osztják.

– Azt hiszem, mindenki egyetért az abortuszok oly módon való csökkentésével, hogy arra biztatunk: vegyenek figyelembe más lehetőségeket. Remélem, az abortuszt fontolgató nők arra használják fel a három napot, hogy jó döntést hozzanak – nyilatkozta a kormányzó. Az állam egyetlen abortuszklinikával rendelkezik, és országosan is itt a legalacsonyabb a terhességmegszakítások száma: napi kettő. Ellenzéki politikusok és jogvédők mozgósítanak most a júliusban hatályba lépő paragrafusokkal szemben.

– Semmi szükségük rá a nőknek, hogy személyes kioktatást kapjanak egy képzetlen, tanúsítvánnyal nem rendelkező, vallási alapon működő tanácsadótól – fogalmazott Peggy Gibson demokrata párti helyi képviselőnő. – Égnek a telefonvonalaink, a dél-dakotaiak keresik a módját, hogy szembeszálljanak ezzel a legújabb botránynyal. A választók belefáradtak az olyan törvényhozókba, akik újabb és újabb módját fundálják ki, hogyan avatkozhatnak be az orvos-beteg kapcsolatba –így Alisha Sedor, egy „választáspárti” szervezet vezetője.

A szövetségi legfelsőbb bíróság a Roe kontra Wade ügyben hozott, mérföldkőnek tekintett 1973-as döntése óta az USA egész területén törvényes a művi vetélés. Egyes konzervatív államokban ugyanakkor időről időre mégis próbálják megakadályozni ennek érvényesülését. Éppen Dél-Dakota hozott öt évvel ezelőtt olyan törvényt, amely bűncselekménynek nyilvánította embriók elpusztítását, ám a kérészéletű jogszabályt népszavazás törölte el.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.